تاثیر یک دوره تمرینات اجباری و اختیاری قبل و بعد از EAE بر مسیر سیگنالینگ مهار رشد عصبی در موش¬های ماده C57BL/6
Dişi C57BL/6 farelerinde sinir büyümesi inhibisyonunun sinyal yolu üzerindeki EAE'den önce ve sonra bir zorunlu ve gönüllü egzersiz periyodunun etkisi.
- Tez No: 962355
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMADREZA KORDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Farsça
- Üniversite: University of Tehran
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin nörodejeneratif bir hastalığıdır. MS hayvan modeli, Deneysel Otoimmün Ensefalomiyelit (EAE), insan inflamatuar demiyelinizan hastalığı için kullanılan en yaygın hayvan modelidir ve egzersizin MS patofizyolojisi üzerindeki etkilerini incelemek için ideal olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, EAE indüksiyonu öncesi ve sonrası yapılan egzersizlerin beyin dokusunda Nogo-A, NgR ve ROCK genlerinin ekspresyonu üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Toplam 96 C57BL/6 faresi, EAE indüksiyonundan önceki (EXb, n=48) ve sonraki (EXa, n=48) egzersizler olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Her grup dört alt gruba ayrıldı: Yüzme + EAE (n=12), Koşu Tekerleği + EAE (n=12), EX + EAE Yok (n=12) ve Kontrol grubu (n=12). Hayvanlar, 4 hafta boyunca haftada 5 gün, günde 30 dakika yüzme egzersizi veya günde bir saat tekerlek koşusu yaptı.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a neurodegenerative disease of central nervous system. The animal model of MS, Experimental Autoimmune Encephalomyelitis (EAE), is the most common animal model used for human inflammatory demyelinating disease and has been shown to be ideal for studying the effects of exercise on MS pathophysiology. The present study was conducted to determine the effects of exercises before and after the induction of EAE on expression of Nogo-A, NgR, and ROCK genes in brain tissue. A total of 96 C57BL/6 mice were randomly divided into two groups, namely exercises before (EXb, n=48) and after (EXa, n=48) induction of EAE. Each group was divided into four subgroups: Swimming + EAE (n=12), Running Wheel + EAE (n=12), No EX + EAE (n=12), and Control group (n=12). Animals performed either swimming exercise for 30 minutes per day or running wheel for one hour per day, 5 days per week for 4 weeks.