Joi̇nt venture
Joint venture
- Tez No: 741934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER, DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÜREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İlk örneklerinin Roma Hukuku döneminde, tek seferlik deniz taşıma işleri için kurulan sözleşmeler olduğunu bildiğimiz Joint Venture, uygulamada genellikle tek bir işin yapılması için kurulan bir ortaklık tipidir. Hukuki yapısı itibariyle olgunlaşması ve hukuk sistemi içinde yer alması bakımından değerlendirildiğinde ise Joint Venture sözleşmesinin kökeni Amerikan hukukudur. Joint Venture, karşıladığı anlam itibariyle, riski birlikte üstlenmek demektir. Ortak gaye etrafında bir araya gelerek; rizikoyu, sorumluluğu ve elde edilecek kârı paylaşmak suretiyle ortak bir çatı altında toplanan iş ortakları, Joint Venture 'a vücut verir. Böylece, sözleşmeye taraf olan her bir ortak, kendi kapasitesini aşan ticari faaliyetler için iş üstlenebilme ve bu ticari iş dolayısıyla kâr elde etme imkânına kavuşur. Joint Venture taraflara, gereksiz prosedürlerden uzak sözleşmeler ile kolayca kurulabilen bir yapı etrafında toplanarak kâr elde etme imkanı sunmaktadır. Bu özelliğiyle tüm dünyada karşılık bulmuş ve çok çeşitli iş sahalarında farklı ihtiyaçlara karşılık vermek üzere var olagelmiştir. Bu minvalde, ülkemizde de özellikle büyük hacimli ticari işler için en çok tercih edilen ortaklık tiplerinden biridir. Türk Hukuku'nda Joint Venture sözleşmesine özgü bir düzenleme olmadığı için ortaklık yapısına uygun düşen ve Türk Borçlar Kanunu'muzda düzenlenmiş bulunan Adi Ortaklık niteliğinde olduğu kabul edilir. Bu nitelendirmenin önemli sonucu olarak ise Adi Ortaklık için düzenlenmiş kanun hükümleri Joint Venture için de uygulama alanı bulur. Çalışmamızda, Joint Venture kavramı ve onun hukuki boyutları ile sözleşme taraflarının iç ve dış ilişkilerdeki hak ve yükümlülükleri incelenerek sözleşmenin sona ermesi ile sona ermenin sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first as example for Joint Venture known contracts were closed for particular shipping tasks during the period of the Roman law. In practice, Joint Venture stands for a partnership that is established for a single business. The origin of Joint Venture contracts evaluated based on their maturing and their place in the legal system according to their legal structure is the American law. Joint Venture means basically to assume the risk jointly. Partners who come together to share the risk, responsibility and the future profit give Joint Venture its shape. Thus, each and every partner who forms a party of the contract is given the possibility to assume commercial activity that would, under normal circumstances, exceed their capacity and to take profit accordingly. Joint Venture gives the parties by means of contracts away from unnecessary procedures gathered around an easily built structure the possibility to realise profit. Due to these specialities, Joint Venture has found global approval and has come to exist for numerous requirements in a wide variety of business fields. Like that, Joint Venture is also in our country especially for large volume businesses one of the most preferred kind of partnership. As the Turkish law does not provide any direct principles regarding Joint Venture contracts, the principles of the Ordinary Partnership Agreement, which is part of the Turkish Obligations Code and is very similar to this kind of contract, are commonly accepted. Therefore, the clauses of the Ordinary Partnership Agreement are applied. In this study, we investigate the term Joint Venture as well as in the framework of its legal basis the intern and extern relationships of the parties regarding rights and obligations as well as the ending of this kind of contracts and its consequences.