Epilepsi hastalarında psikiyatrik belirti ve komorbiditelerin yaşam kalitesi ve stigmatizasyon ile ilişkisi
Psychiatric symptoms in epilepsy patients and quality of life and relationship of comorbidities with sigmatization
  1. Tez No: 741933
  2. Yazar: TURAL TALIBOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERSES BEBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Epilepsi hastalarında psikiyatrik hastalıkların sıklığı, nöbetlerin yol açtığı psikososyal sonuçlar ve stigmatizasyonun araştırılması, hastaların hayat kalitesinin artırılması ve nöbet sıklığının kontrol altına alınması açısından önemlidir. Çalışmamızda epilepsi tanılı hastalarda komorbid psikiyatrik hastalıkların ve stigmatizasyonun değerlendirilmesi, bunların hastaların klinik ve sosyodemografik verileriyle ilişkisinin araştırılması, hastaların hayat kalitesine ve hissedilen stigma üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı Epilepsi polikliniğinde takipli, Kasım 2020 - Ekim 2021 tarihleri arasında polikliniğie başvuran 18-65 yaş aralığındaki epilepsi tanılı, okuma yazma bilen, entelektüel gelişimsel bozukluğu olmayan 300 hasta değerlendirildi. Hastalarda yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni hali, epilepsi başlangıç yaşı, hastalık süresi, MR görüntüleme bulguları, elektroensefalografi bulguları, nöropsikolojik test, ailede epilepsi öyküsü, epilepsi cerrahi öyküsü, nöbet sıklığı, kullandığı antiepileptik tedavileri ve sayısı sorgulandı. International League Against Epilepsy (ILAE)'nin 2017 epilepsi sendromu ve nöbet sınıflamasına göre hastalar alt gruplara ayrıldı. Çalışmaya alınan tüm epilepsi hastalarına SCL90-R (Symptom Check List) Psikolojik Belirti Tarama testi, Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-10) ve Hissedilen Stigma Ölçeği uygulandı. SCL90-R genel semptom indeksi (GSI) 1 'in üzerinde puan alan hastalar psikiyatrik hastalık açısından yüksek riskli olarak değerlendirilerek İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda deneyimli psikiyatristler tarafından Mini Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme ile değerlendirildi (MINI). Elde edilen veriler ile psikiyatrik komorbiditelerin sıklığı, komorbid psikiyatrik hastalıkların epilepsi hastalarında yaşam kalitesi ve stigmatizasyon ile ilişkisi değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS (Statistics Package of Social Science) 21.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Hastaların 195'inde (%65) fokal epilepsi sendromu, 93'ünde (%31) jeneralize, 9'unda fokal ve jeneralize (%3,3) epilepsi sendromu mevcuttu. Hastalardan 2'sinin (%0,7) epilepsi sendromu belirlenemedi. Hastalardan 92'sinin idiopatik/genetik (%30,8), 112'sinin (%37,3) yapısal, 6'sının (%2) genetik, 77'sinin (%25,6) ise nedeni belirlenemeyen epilepsi tanısı mevcuttu. Hastaların ortalama nöbet sıklığı ayda 1,48'di. Epilepsi hastalarının %24'ünde (n=64) en sık duygu durum (%18,7 n=50) ve anksiyete bozukluğu (%10,4 n=28) olmak üzere komorbid psikiyatrik hastalık saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Research around the frequency of psychiatric diseases and psychosocial consequences caused by seizures and stigmatization in epilepsy patients is important, in terms of multidimensional evaluation of the condition, increasing quality of life and controlling the frequency of seizures. This prospective study aims to evaluate comorbid psychiatric diseases and stigmatization in patients with epilepsy, by ınvestıgatıng their relatıonshıp with clinical and sociodemographic data, and to determine their effects on patients' quality of life and perceived stigma. METHODS: Three hundreds patients were evaluated, aged between 18-65 years old, diagnosed with epilepsy, literate, and without intellectual disability. They were followed up in the Department of Clinical Neurophysiology of Istanbul Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul Unıversıty, and seen in the Epilepsy outpatient clinic between November 2020 and October 2021. Age, gender, level of education, marital status, age of epilepsy onset, duration of disease, MR imaging findings, electroencephalography findings, neuropsychological test results, family history of epilepsy, history of epilepsy surgery, seizure frequency, and number of antiepileptic treatments used were all investigated. Patients were divided into subgroups according to the 2017 epilepsy syndrome and seizure classification of the International League Against Epilepsy (ILAE). SCL90-R Symptom Check List, Quality of Life in Epilepsy Scale (QOLIE-10), and Perceived Stigma Scale were applied to all epilepsy patients included in the study. Patients having a SCL90-R general symptom index (GSI) score more than 1 were considered to be at high risk for psychiatric disorder and were assessed using the Mini International Neuropsychiatric Interview (MINI) by experienced psychiatrists at the Istanbul Faculty of Medıcıne Department of Psychiatry. The frequency of psychiatric comorbidities, the relationship of comorbid psychiatric disorders with quality of life, and stigmatization in epilepsy patients were evaluated. Statistics Package of Social Science 21.0 programme was used for statistical analyses. RESULTS: 195 (65%) of the patients had focal epileptic syndrome, 93 (31%) had generalized epilepsy, and 9 (3.3%) had both focal and generalized epilepsy. In two (0.7 percent) of the patients, the epilepsy syndrome could not be identified. 92 patients (30.8%) had idiopathic/genetic epilepsy, 112 (37.3%) had structural epilepsy, 6 (2%) had genetic epilepsy, and 77 (25.6%) had epilepsy of unknown origin. The patients' mean seizure frequency was 1.48 per month. Psychiatric comorbidities were found in 24% (n=64) of epilepsy patients, with mood 4 (18.7%, n=50) and anxiety disorder being the most common (10.4%, n=28 ).