Akrilamidin 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerinde oluşturduğu genotoksisiteye luteolinin etkisi
The effect of luteolin on the genotoxicity induced by acrylamide in 3T3 embryonic fibroblast cells
- Tez No: 860974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akrilamid, gıdaların hazırlanmasında uygulanan pişirme, fırınlama, kızartma ve kavurma gibi işlemler esnasında açığa çıkan beyaz, kristal yapıda, kokusuz bir bileşiktir. Akrilamid, endüstride poliakrilamid olarak kullanılmasının yanı sıra sigara dumanında bulunmakta, atık su, kanalizasyon ve içme suyu arıtımı sürecinde de tespit edilmiştir. Patates kızartması, kahve ve ekmek gibi günlük hayatta sıklıkla tüketilen gıdalardaki varlığı, akrilamidin vücuda alınımını kaçınılmaz kılmaktadır. Son yıllarda araştırmacılar, akrilamid gibi sürekli maruz kaldığımız maddelerin vücutta oluşturduğu sitotoksik ve genotoksik etkilerini en aza indirmenin yollarını aramaktadırlar. Bu da araştırmacıları flavonoidler gibi bitki sekonder metabolitlerini yönlendirmiştir. Bitki sekonder metabolitleri olan flavonoidler, antioksidan özellikleri sebebiyle meyve ve sebzelerdeki vitamin ve enzim depolarını korumakla birlikte hücresel hasara karşı savunma sağlarlar. Luteolin diğer flavonoidlere kıyasla DNA koruyucu etkisi yüksek olan güçlü bir antioksidandır. Kekik, papatya çayı, enginar, kereviz, brokoli ve havuç luteolin içeriği bakımından zengindir. Güncel literatür çalışmaları ele alındığında, luteolinin sitotoksisite ve genotoksisiteye karşı iyileştirici etkisi olduğu bilinse de akrilamid genotoksisitesine karşı luteolinin etkisi henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, akrilamidin 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerindeki sitotoksisitesi hücre canlılık testi (MTT) ve laktat dehidrogenaz testi ile belirlenmiştir. Araştırmada çalışılacak konsantrasyonların belirlenmesinin ardından akrilamidin 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerinde meydana getirdiği DNA hasarı ve bu hasara karşı luteolinin koruyucu etkisi mikronükleus ve komet testi ile değerlendirilmiştir. Akrilamidin embriyonik fibroblast hücrelerinde meydana getirdiği apoptoz oranları Propidium iyodür/Hoechst ikili floresan boyama ile tespit edilerek, ayrıca luteolinin etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acrylamide is a white crystalline, odorless compound that is formed during processes such as cooking, baking, frying and roasting applied in the preparation of foods. In addition to being used as polyacrylamide in industry, acrylamide is also found in cigarette smoke and has been detected in wastewater, sewage and drinking water treatment processes. Acrylamide ingestion is inevitable due to its existence in foods that are often consumed in daily life, such as bread, coffee, and french fries. In recent years, researchers have been looking for ways to mitigate the cytotoxic and genotoxic effects of substances such as acrylamide that we are constantly exposed to in the body. This led researchers to plant secondary metabolites such as flavonoids. Flavonoids, which are plant secondary metabolites, protect the vitamin and enzyme stores in fruits and vegetables due to their antioxidant properties and provide defense against cellular damage. Compared to other flavonoids, luteolin is a potent antioxidant with a strong DNA protecting activity. Thyme, chamomile tea, artichokes, celery, broccoli, and carrots are rich in luteolin content. According to the most recent studies in the literature, luteolin is known to have an ameliorative effect against cytotoxicity and genotoxicity, but its impact on acrylamide genotoxicity is not yet known. In this study, the cytotoxicity of acrylamide in 3T3 embryonic fibroblast cells was determined by cell viability assayv (MTT) and lactat dehydrogenase test. After determining the acrylamide concentrations to be studied in the research, DNA damage caused by acrylamide in 3T3 embryonic fibroblast cells and the protective effect of luteolin against this damage were evaluated by micronucleus and comet assay. Apoptosis rates caused by acrylamide in embryonic fibroblast cells were determined by Propidium Iodide/Hoechst dual fluorescent Staining and the effect of luteolin was also investigated.