Yaşlılarda çift görev eğitimiyle önerilen ev egzersizlerinin fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve kinezyofobiyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level, quality of life and kinesiophobia recommended by dual task training in the elderly
  1. Tez No: 741972
  2. Yazar: ÖMER ŞEVGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı; yaşlılarda ev egzersizlerinin çift görev eğitimiyle birlikte yapılmasının fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesine etkisini incelemek ve ev egzersizlerinin hareket korkusuna etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of doing home exercises with dual task training on the physical activity level and quality of life in elderly and to investigate the effects of home exercises on movement fear. 60 volunteers over 65 years old were included in the study. Participants were divided into 2 equal groups as single and double task groups under randomized control. While standard home exercise protocol is applied to both groups; additional cognitive tasks were assigned to the double task group. The participants underwent 12 sessions (45 minutes of each) exercise in the home environment with a physiotherapist 3 days a week for 4 weeks. Before the first session and after the last session, participants were evaluated with WHOQL-OLD, BBS, FES, TKS, PASE, TUGT, MOCA. Both groups were evaluated according to dependent t test. Data between groups were evaluated according to independent t test.