The human rights challenge to immunity in international law
Uluslararası hukukta dokunulmazlıklara karşı insan hakları iddiası
  1. Tez No: 741993
  2. Yazar: SELMAN ÖZDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN ALLAIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen's University Belfast
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı dokunulmazlıklara karşı insan hakları temelinde bulunan bir iddia çerçevesinde dokunulmazlık ve yargıdan muaf olma hususlarını detaylı olarak incelemektir. Uluslararası hukukta iki önemli çıkar hususu vardır: Birincisi, devlet ve devlet temsilcilerinin (devlet başkanları ve diplomatlar gibi) dokunulmazlık hakkını muhafaza etmek; ikincisi ise uluslararası hukukta üstün norm olarak Kabul edilen temel insan haklarının korunmasıdır. Son zamanlarda uluslararası ve ulusal mahkemelerde görülen birçok dava temel insan haklarının korunması hususunun dokunulmazlıklara karşı önemli bir iddia olarak göstermiştir. Bu doktora tezi temel insan haklarının korunması hususu ve devlet ve devlet temsilcilerinin dokunulmazlığa sahip olmaları hususu arasındaki gerilime yoğun bir şekilde eğilmektedir. Bu tez bu gerilimin devletin egemen yapısına hangi boyutta etki edeceğini incelerken, uluslararası hukuk altında temel insan haklarına tam bir koruma sağlamak amacıyla tamamen ortadan kaldırılmasa bile dokunulmazlıkların nasıl indirgenebileceğini araştırmaktadır. Bu tezin temel argümanı şudur: üstün hukuk normu (jus cogens) olarak Kabul edilen temel insan haklarının devlet veya temsilcileri tarafından ihlal edilmesi durumunda dokunulmazlık olgusu yargıdan muaf olma durum ile eş anlama gelmemeli ve bağdaştırılmamalıdır. Bu tez, bu konuyu incelemek için, temel insan haklarının ve egemenlik konseptinin organik yapısını ortaya çıkartmış ve incelemiştir. Akabinde, dokunulmazlıklara karşı insan hakları temelli iddiayı üç hususta incelemiştir: Devlet dokunulmazlığı, devlet başkanları dokunulmazlığı ve diplomatların dokunulmazlıkları. Böylece, bu tez temel insan hakları kavramını dokunulmazlık ve yargıdan muaf olma konuları arasındaki tartışmanın merkezine taşımaktadır. Ayrıca, bu tezde devlet merkezli sistemden insan merkezli sisteme geçiş ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim in this Thesis is to present a detailed analysis of the immunity versus impunity debate within the framework of a human rights-based challenge to immunity. There are two essential interests in international law: preserving the immunity of States and those who represent them, such as Heads of State and diplomatic agents; and protecting fundamental human rights which fall within the scope of peremptory norms of general international law. Several cases which are recently before international and national courts demonstrate that the protection of fundamental human rights is a significant challenge to the immunities. This Thesis focuses on the tension between the protection of fundamental human rights on the one hand, and the bestowal of immunity on the State and its representatives on the other. It examines the extent to which the tension affects the sovereign structure of the State, and seeks to ascertain how these immunities can be gradually eroded, if not fully abolished, in order to maintain full protection of fundamental human rights under international law. It argues that immunity should not equate to impunity when violations of fundamental human rights recognised as jus cogens norms are committed by States, Heads of State, or diplomatic agents. To make the case, this Thesis sets out the organic structures of the concepts of sovereignty and fundamental human rights. It then examines the human rights-based challenge to immunity in three instances: State immunity, Head of State immunity, and diplomatic immunity. This Thesis, in so doing, puts the notion of fundamental human rights at the centre of the immunity versus impunity debate; and, the transition from a State-centric system to a human-centric system under the microscope.