Son 5 yıl içerisinde baltalimanı kheah'de yapılan total kalça protezi vakaları arasında koksofemoral impingement sendromuna sekonder gelişen osteoartrit olgularının prevalansının araştırılması
Prevalance of the hip osteoarthritisi secondary to fai syndrome among patients treated with total hip arthroplasty in bkheah between 2005 and 2010
- Tez No: 742002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada 2005-2010 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan tüm total kalça protezlerinin arasında femoroasetabular impingement sendromuna ikincil gelişen osteoartrit nedeniyle yapılanların sıklığını tespit etmeyi amaçladık. S.B. M.S. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2005 – 2010 tarihleri arasında yapılmış olan total kalça artroplastisi vakalarının listesine hastane kayıtlarından ulaşıldı. Standart tanımlanmış kalça grafisine sahip olmayan vakalar çalışma dışı bırakıldı. Sonuçta kalan 1004 vakaya ait ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası Pelvis AP, Kalça AP ve Lateral kalça grafileri birbirinden bağımsız bir şekilde en az 9 yıllık tecrübesi olan üç adet ortopedi uzmanı tarafından değerlendirildi. Hastaların 690'ı kadın (%68,7), 314'ü erkek (%31,3) idi. Hastaların yaş ortalaması 56,2 ± 13,7 iken en az 18 yaş, en fazla 87 yaş idi. Gözlemciler, hastalara ait grafilere bilgisayar ekranından bakarak osteoartrit etyolojisi açısından teşhislerini bildirdiler. Her üç gözlemcinin tanıları üzerinden vakaların etyolojik nedenlerinin dağılımları incelendi. Yine elde edilen veriler üzerinden gözlemciler arasındaki uyum değerlendirildi. Çalışmanın biyoistatistiksel çözümlemesinde, değişkenler frekans ve yüzdeler ile tanımlanmış, gruplar arası frekans ve yüzdelerin kıyaslanmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişki araştırması amacıyla oluşturulan çapraz tablolar yardımıyla“kontenjans katsayısı”ve“Lambda”(simetri ölçütleri), Mc Nemar testi ve Kapa katsayısı (uyum) hesaplandı. Bahsedilen katsayıların 0,65 veya daha yüksek bulunması tatmin edici uyum düzeyleri olarak kabul edilmiştir. Yorumlamalarda anlamlılık sınırı p=0.05 alınmıştır. SPSS (Sürüm 17.0) paket programı kullanılmıştır.. Bu bilgiler ışığında gözlemcilerin osteoartrit olgularına koydukları teşhislerin uyumluluğu incelendiğinde her üç gözlemcinin arasında yüksek düzeyde uyum olduğu saptandı (Kappa>0,80). FAİ sendromu teşhisi koyulması açısından gözlemciler arasındaki uyumluluk incelendiğinde. Gözlemci 1 ile 2 arasında iyi düzeyde uyum olduğu saptandı.(Kappa>0,65) Gözlemci 1 ile 3 arasında ve gözlemci 2 ile 3 arasında orta düzeyde uyumluluk saptandı.(Kappa>0,40) Sonuç olarak; Çalışmamızdaki elde edilen veriler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda Primer osteoartrit vakalarının yarısına yakınını FAİ sendromunun oluşturduğu, Kalça osteoartriti nedenleri arasında FAİ sendromu prevalansının yaklaşık %13 civarında olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is looking for the prevalence of the hip osteoarthritis secondary to FAİ among patients who treated with total hip arthroplasty in Baltalimanı M.S. Research and Training Hospital of Bone Diseases, Istanbul, Turkey. We find out the list of the patients who treated with Total hip arthroplasty in Baltalimanı M.S. Research and Training Hospital of Bone Diseases, Istanbul, Turkey between 2005-2010 years. The Cases with out standart x-rays and the cases without x rays were excluded. Consequently pre op and post op pelvis AP, Lateral x-rays of 1004 cases were evaluated by three observers who are exprienced at least 9 years as an orthopeadics and traumathology specialist. 690(%68,7) patients were female,314 (%31,3) patients were male. Average age 56,2 ± 13,7(18 87) The evaluations were performed directly on digital media. Observers have announced their diagnosis according to aetiology of osteoarthritis. The compliance between observers are evaluated according to gained data. Chi-square test was used in comparison of Determined variant frequency and percents and frequency and percents between the groups in biostatistical analysis of this study. Nominal ölçüm gösteren değişkenler arası ilişki araştırması amacıyla oluşturulan çapraz tabloları“kontenjans katsayısı”ve“Lambda”(simetri ölçütleri), Mc Nemar testi ve Kapa katsayısı (uyum ) hesaplandı. SPSS (Sürüm 17.0) paket programı kullanıldı. There was“high”compliance between observer 1 and observer 2. There was“high”compliance between observer 1 and observer 3. There was“high”compliance between observer 2 and observer 3 When the compliance between the observers according to FAI syndrome diagnosis is evaluated; there was“high”compliance between observer 1 and observer 2 ;there was“moderate”compliance between observer 1 and observer 3; there was“moderate”compliance between observer 2 and observer 3 In conclusion; taking the history of patient physical examination and additional tests are important as well as taking standart pelvis AP hip AP and lateral xrays in diagnosis of osteoarthritis secondary to FAI syndrome. Approximately half of the primary osteoarthritis cases are secondary to FAI syndrome. The prevalance of FAI syndrome is about 13% between the aetiologies of hip osteoarthritis