Meme kitlelerinin değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The role of diffusion weighted imaging in magnetic resonance to evaluate breast masses
- Tez No: 742036
- Danışmanlar: UZMAN EMİNE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Özbalcı Aysu Başak, S. B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2011. Meme kitlelerinin değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yeri. Preoperatif dönemde meme lezyonlarının malign ve benign ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yaşları 14-75 (ortalama: 47,6 yaş) arası değişen 30 kadın hastada histopatolojik olarak verifiye edilmiş 30 meme lezyonu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar 1.5 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazı ile bilateral meme koili kullanılarak incelenmiştir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler spin eko“echo planar”görüntüleme sekansı ile elde edilmiş,“b”değeri 0 ve 500 sn/ mm2 olarak belirlenmiştir. Elde olunan görüntüler üzerinden, görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficients, ADC) meme lezyonlarında hesaplanmıştır. Histopatolojik tanı ve ortalama ADC değerleri istatiksel olarak Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır.İncelemeye dahil edilen 30 hastada ki toplam 30 lezyonun 13 tanesi malign, 17 tanesi benign olarak saptandı. Yapılan ölçümlerde ADC değerleri benign meme lezyonlarında 1,45 x 10-3 cm2 /sn ± 0.26 (en yüksek değer 1,98 x 10-3 cm2/sn, en düşük değer 1,09 x 10-3 cm2/sn) ve malign meme lezyonlarında 0,76 x 10-3 cm2/sn± 0.14 (en yüksek değer 1,08 x 10-3 cm2 /sn, en düşük değer 0,59 x 10-3 cm2/sn) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Özbalcı Aysu Başak., Health Ministry Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Dept. of Radiology, MD Thesis, Ankara, Turkey 2011. The role of diffusion weighted imaging in magnetic resonance to evaluate breast masses To evaluate the diagnostic value of diffusion imaging in distinguishing benign and malign breast lesions preoperatively. A total of 30 women between the age of 14-75 years (mean, 47,6 years) with 30 histopathologically verifed breast lesions were investigated in this study. The patients were examined by a 1,5 T system using bilateral phased array breast coil. Spin echo echo planar diffusion imaging was used to scan patients. Images were obtained by b values 0 and 500 seconds/mm2 . The apparent diffusion coefficients (ADC) was calculated on normal breast lesions. The comparison between the histopathological diagnoses and the mean ADCs were performed by Mann Whitney U test. The diagnosis of 30 patients with 30 breast lesions were as follows; malign lesions (n=13), benign lesions (n=17). The ADC values were as follows ( in units of 10-3 cm2 /sec ): benign breast lesions (range:1,09-1,98, mean: 1,45) and malignant breast lesions (range: 0,59-1,08, mean: 0,76).