قضايا الإنسان في شعر المهاجر العربية دراسة تحليلية
Arapların hicret yurtlarındaki şiirlerinde insan soruları analiz çalışması
- Tez No: 742038
- Danışmanlar: PROF. DR. Ahmed Kemal Zeki
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ayn Şems Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 519
Özet
Özet Tez, bu konun önemini açıklayan önsöz ile başlamış, hedefi uygulanan metot, karşılaşılan zorluklar ve daha sonra göçe zorlayan ve en önemli sebeplerini ele alan Giriş bölümü takip etmiş, göç edenlerin Tesis ettiği en önemli bağlarından kalem ve Endülüs bağını ele almıştır. Daha sonra tezim şekilde devam etmişti: 1.Bab: Vatan sorunlarına tahsisi edilmiş ve 3 bölüme ayrılmıştır. 1. Bölüm: Milliyetçilik başlıklı olup göç şairinin Arap milliyeçiliğine inancı ve ona bağlılığı ve sahip çıkılması için ona davet etmesidir. 2. Bölüm: Filistin Sorunu Başlıklı, Arap ve Filistinlilerin cihadını, Filibitinin Araplığını kesinleştirmek ve bağımsızlığını korumayı tekit etmek içindir. 3. Gurbet sorunu: Mehcer (güç şiiri üzerindeki etkisi ve ondan kaynaklanan içten gelen özlem şiirini ele almaktadır. 2. Bab: İnsan sorunlarını çalışmaya tahsis etmiş ve beş bölüme ayrılmıştır. 1. Özgürlük: üç bahsi ele almaktadır. Vatan özgürlüğü, din özgürlüğü ve kadın serbestliği. 2. Irkçılık: Dini, Maddiyatçılık ve renk ırkçılığı 3. Karamsarlık: karamsarlık sebepleri, göç şairlerine hâkim olan bu vasıf Mehcer (göç şiirlerine yansıyarak dağılmıştır). 4. Tasavvuf başlığı altında şiirde manevi sofuluk bağlığını ele almaktadır. 5. Ölüm başlı altında, Mehcer şairleri ölüme din, tasavvuf ve felsefe açısından bakmakta olduğu ele almıştır. Akabinde araştırmacının elde ettiği sonuç, Önemli mülahazalar ve öneriler belirtilmiştir. Sonunda çalışma esnasından dayandığı kaynak ve eserler belirtilmiştir. Amacımız Allah rızası, yardım eden odur ve başarı ondandır.
Özet (Çeviri)
Summary The thesis started with a preface explaining the importance of this subject, followed by the introduction, which dealt with the target, the method applied, the difficulties encountered, and then the most important reasons for forcing people to migrate. He dealt with the pen and Andalusian vineyard, one of the most important vineyards he established. Then my thesis continued as follows: 1. Chapter: It is devoted to homeland problems and is divided into 3 parts. Chapter 1: Nationalism is the title of the migration poet's belief in Arab nationalism, his commitment to it and his invitation to it. Chapter 2: Titled The Palestine Question, is to confirm the jihad of Arabs and Palestinians, the Arabness of the Plovdiv, and the preservation of its independence. 3. The problem of homelessness: Mehcer (discusses the effect on the poetry of power and the poetry of sincere longing arising from it. Chapter 2: It is devoted to the study of human problems and is divided into five parts. 1. Freedom: handles three bets. Freedom of the homeland, freedom of religion and freedom of women. 2. Racism: Religious, Materialism, and color racism 3. Pessimism: the reasons for pessimism, this characteristic that dominates the migration poets Mehcer (it was reflected in the migration poems and dispersed). 4. Under the title of Sufism, he deals with the spiritual asceticism in poetry. 5. Under the heading of death, Mehcer poets have discussed that they look at death in terms of religion, mysticism and philosophy. Subsequently, the researcher's conclusion, important considerations and suggestions are stated. At the end, the sources and works on which he was based during the study were stated. Our aim is the pleasure of Allah, he is the one who helps and success is from him.