Titian (Tiziano Vecellio) tablolarında dini ikonografi
Religious iconography in Titian (Tiziano Vecellio)
  1. Tez No: 742050
  2. Yazar: SELİN ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Tezimizin konusu; Titian (Tiziano Vecellio) tablolarında dini ikonografili tasvirler ve ikonografik çözümlemeleridir. Çalışmamız kapsamındaki dini ikonografi konulu 59 tablonun dört adedi Musevi, diğerleri ise Hristiyan ikonografisiyle bağlantılı eserlerdir. Sanatçı eserlerinde çoğunlukla ikonografiye bağlı kalmakla beraber bazen de bireyselliği ağırlık kazanmıştır. Titian, Maniyerist Dönem içerisinde yer almasına rağmen, Rönesans ve Barok Dönem özelliklerini de eserlerine yansıtması ile Sanat Tarihi açısından farklı ve önemli bir konuma sahip olmuştur. Birden fazla üslubu tablolarına yansıtan sanatçı eserlerinde kullandığı renklerin çeşitliliği ve uyumunu kendi yeteneği ile birleştirip başarılı biçimde harmanlamıştır. Rönesans' da optik gözleme dayalı perspektifin ve akılcı ışığın eserin her yerine yayılması, Maniyerist Dönem' de Klasik Rönesans anlayışından uzaklaşılıp deformasyon ve abartının verilmesi, Barok Dönem' de ise Protestanlığın yayılmasıyla birlikte gücü tekrar elinde tutmak isteyen Katolik inancın etkisiyle yeniden dini konulu eserlere ağırlık verilmiştir. Sanatçının her bir eseri Panofsky Metodolojisinde ki“Olgusal Anlam”,“İkonografik Anlam ve İfadesel Özellik”ve“İkonolojik Anlam”bakımından kapsamlı biçimde tanıtıldıktan sonra kendi aralarında ve diğer sanatçıların eserleri ile karşılaştırılıp değerlendirilerek Avrupa Tasvir Sanatı' ndaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis are analyzes religious depictions and iconography in the paintings of Titian (Tiziano Vecellio). Four of the 59 paintings on religious iconography within the scope of our study are Jewish, others are works related to Christian iconography. Although the artist mostly adheres to iconography in his works, sometimes his individuality has gained gravity. Although Titian took place in the Mannerist Period, he had a different and important position in terms of Art History, by reflecting the Renaissance and Baroque Period features on his works. The Artist reflecting more than one style in his paintings, successfully blended the diversity and harmony of the colors that used in his works with his own talent. The spread of perspective and rational light based on optical observation throughout the work in the Renaissance, in the Mannerist Period, moving away from the Classical Renaissance understanding and giving deformation and exaggeration, in the Baroque Period, with the spread of Protestantism, the emphasis was again on religious works, with the influence of the Catholic faith, which wanted to keep the power again. After each work of the artist is introduced in terms of“factual meaning”,“iconographic meaning and expressional feature”and“iconological meaning”in Panofsky methodology, it has been tried to determine its place in European Painting Art by comparing and evaluating among themselves and with the works of other artists.