Okul öncesi öğretmenlerinin ve velilerin bakış açısı ile değerler eğitimi ve şiddet olgusu
Values education and the violence phenomenon from preschool teachers and parents' perspectives
- Tez No: 742065
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma okul öncesi öğretmenleri ve velilerin değerler eğitimi ve şiddet olgusuna ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni benimsenerek yürütülen bu çalışmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu kapsamda Van ilinde görev yapan 20 okul öncesi öğretmeni ve aynı ilde okul öncesi eğitimi alan 20 öğrencinin velisiyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenleri ve veliler için değerler eğitimi bireysel, toplumsal, evrensel ve geleneksel olmak üzere 4 ortak temada yer almıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin ve velilerin önem verdikleri ortak değerler sevgi ve saygı değerleridir. Bu değerlere önem verme nedenleri ise çocukların sağlam karaktere sahip iyi bir insan olmalarını sağlanmasıdır. Okul öncesi öğretmenleri ve veliler şiddeti çoğunlukla fiziksel ve psikolojik olarak uygulanan davranışlar olarak tanımlamakta ve şiddete aile ve sosyal çevre, bireyin özellikleri ve kitle iletişim araçlarının neden olduğu görüşündedirler. Öğretmenler sınıfında şidddet davranışı gösteren öğrencilerin olduğunu veliler ise çocukların şiddet davranışı göstermediklerini belirtmektedirler. Okul öncesi öğretmenlerinin ve velilerin çocukların şiddet davranışı göstermeleri konusunda aynı görüşe sahip olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler ve velilere göre okul öncesi eğitimi alan çocuklar çoğunlukla materyal paylaşmama konusunda çatışma yaşamakta ve çocuklar çatışma durumlarında fiziksel, sözel ve psikolojik tepkiler göstermektedirler. Okul öncesi öğretmenleri ve velilere göre değerler eğitimi kapsamında bireye değerlerin sağlam temellerle verilmesi şiddeti azaltmaktadır. Aynı zamanda okul öncesi öğretmenleri ve velilere göre özellikle okul öncesi dönemde alınan değerler eğitimi ile çocukların olumlu yönde davranışlar kazanması sağlanarak şiddeti önlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of preschool teachers and parents on values education and the phenomenon of violence. The participants of this study, which was carried out by adopting the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, were determined by purposive sampling method. In this context, data were collected by conducting semi-structured interviews with 20 preschool teachers working in the province of Van and the parents of 20 students receiving pre-school education in the same province. The data obtained in the study were analyzed by content analysis and descriptive analysis. As a result of the research, values education for preschool teachers and parents took place in 4 common themes as individual, social, universal and traditional. The common values that preschool teachers and parents care about are the values of love and respect. The reasons for giving importance to these values are to ensure that children become good people with strong character. Preschool teachers and parents define violence mostly as physical and psychological behaviors and they think that violence is caused by family and social environment, characteristics of the individual and mass media. Teachers state that there are students who show violent behavior in their classroom, and parents state that the children do not show violent behavior. It has been concluded that preschool teachers and parents do not have the same opinion about children's violent behavior. According to teachers and parents, children receiving preschool education often have conflicts about not sharing materials, and children show physical, verbal and psychological reactions in conflict situations. According to pre-school teachers and parents, giving values to individuals with solid foundations within the scope of values education reduces violence. At the same time, according to preschool teachers and parents, it was determined that the values education received especially in the preschool period prevented violence by enabling children to acquire positive behaviors.