Guanilhidrazonların karbonil ve aktif metilen bileşikleri ile reaksiyonları
Reactions of guanylhydrazones with carbonyl and active methylene compounds
  1. Tez No: 846670
  2. Yazar: HÜSEYİN KEKEÇMUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
daha sonra doldurulHeterosiklik kimya, sınırları olmayan, sürekli genişleyen bir alandır. Heterosiklik bileşikler tıbbi ve farmasötik kimyada, tarım endüstrisinde ve malzeme biliminde önemli bir rol oynamaktadır. Heterosikller arasında nitrojen heterosiklleri geniş bir aileyi oluşturur. Azot bazlı heterosiklik yapılar biyolojik olarak aktif doğal ürünlerde, farmasötik ilaçlarda ve tarım kimyasallarında her yerde bulunur. İstatistiklere göre FDA onaylı küçük moleküllü ilaçların %59'undan fazlası en az bir nitrojen heterohalkası taşıyor. Bu kapsamında, çok bileşenli reaksiyonlar (MCR) kullanarak nitrojenli heterosiklik halkalar içeren birkaç grubu sentezledik. Birinci çalışmada, 3-formilkromon, malononitril ve guanilhidrazon türevleri reaksiyonu sonucunda hsa, hsb, hsd ve hsc olmak üzere dört yeni bileşik grubu sentezlenmiştir. İkinci çalışmada, 1,3-dikarbonil bileşikler (Meldrum asidi, Dimedon, barbitürik asit), fenilglioksal ve guanilhidrazonlar reaksiyon sonucundan, zwitter iyonu yapısında imidazol halkalı (NNK1-28), (Rk1-9), (Hrk1-13) ve (Brk1-8) bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HR-MS ve X-ray analizleriyle ile kanıtlanmıştır. hs-a 1-23 grubu MDA-MB-231 ve MCF10A meme kanser hücre hatlarına karşı iyi biyoloji aktif göstermiştir,. Hrk grubu HCT116 ve HT29. NNk grubuna ait bazı bileşiklerin iki farklı kanser hücre hattı (MBA-MB-231 ve A2780) üzerindeki etkisi araştırıldı ve bileşik 28'in kanser hücrelerinin ölümü üzerinde net bir etkiye sahip olduğu gözlendi. acaktır.
Özet (Çeviri)
will be filled laterHeterocyclic chemistry is an ever-expanding field with no boundaries. Heterocycles play an important role in medicinal and pharmaceutical chemistry, agricultural industry and materials science. Among heterocycles, nitrogen heterocycles form a large family. Nitrogen-based heterocyclic structures are ubiquitous in biologically active natural products, pharmaceutical drugs, and agricultural chemicals. According to statistics, more than 59% of FDA-approved small molecule drugs carry at least one nitrogen heterocycle. In this context, we synthesized several groups containing nitrogenous heterocyclic rings using multicomponent reactions (MCR). In the first study, four new compound groups, namely hsa, hsb, hsd and hsc, were synthesized as a result of the reaction of 3-formylchromone, malononitrile and guanylhydrazone derivatives. In the second study, compounds with imidazole rings (NNK1-28), (Rk1-9), (Hrk1-13) and (Brk1-8) in the zwitter ion structure were synthesized as a result of the reaction with 1,3-dicarbonyl compounds(Meldrum acid, Dimedon, barbituric acid), phenylglyoxal and guanylhydrazones. The structures of the synthesized compounds were proven by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HR-MS and X-ray analyses. . The hs-a 1-23 group has shown good biological activity against MDA-MB-231 and MCF10A breast cancer cell lines. Hrk group HCT116 and HT29. The effect of some compounds belonging to the NNk group on two different cancer cell lines (MBA-MB-231 and A2780) was investigated, and compound 28 was observed to have a clear effect on the death of cancer cells. .