Fenil glioksal, meldrum's asidi ve guanilhidrazonların reaksiyonları
Reactions of phenyl glioxal, meldrum's acid, and guanilhydrazones
- Tez No: 853533
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; fenil glioksal, meldrum's asidi ve çeşitli guanilhidrazon türevlerinin üçlü reaksiyonları yapılarak imidazol halkası içeren yeni zwitter iyonu yapısında bileşiklerin sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda yeni 13 adet 5-(2-iminio-3-((sübstitüe)amino)-5-fenil-2,3- dihidro-1H-imidazol-4-il)-2,2-dimetil-4,6-diokso-1,3-dioksan-5-idtürevleri sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapısı 1H NMR, 13C NMR, FT-IR ve X-ışını yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Literatürde olmayan yeni sentezlenen bu bileşiklerin imidazol türevleri olması ile canlılar için tedavi edici ve koruyucu kimyasal olarak da kullanılabileceği düşünülmektedir. İmidazol türevleri genellikle biyolojik aktivite gösteren bileşiklerdir. Bunlardan dolayı imidazol sentezleri tıp ve ilaç sektöründe her geçen gün artarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, compounds with new zwitterion structure containing imidazole ring were synthesized by performing triple reactions of phenylglyoxal, meldrum's acid and various guanylhydrazone derivatives. As a result of this study, 13 new 5-(2-iminio-3-((substituted)amino)-5-phenyl-2,3- dihydro-1H-imidazol-4-yl)-2,2-dimethyl-4,6 -dioxo-1,3-dioxane-5-ide derivatives were synthesized. The structure of the synthesized compounds was elucidated using 1H NMR, 13C NMR, FT-IR and X-ray methods. It is thought that these newly synthesized compounds, which are not available in the literature, can be used as therapeutic and protective chemicals for living things, as they are imidazole derivatives. Imidazole derivatives are compounds that generally show biological activity. For these reasons, imidazole syntheses are gaining increasing importance in the medical and pharmaceutical industry day by day.