Bireysel,takım ve raket sporlarında reaktif çeviklik ve planlı yön değiştirme becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of reactive agility and pre-planned change of direction skills in individual, team and racquet sports
- Tez No: 742107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bireysel, Takım ve Raket Sporlarında Reaktif Çeviklik ve Planlı Yön DeğiĢtirme Becerilerinin KarĢılaĢtırılması Reaktif çeviklik, motor özellikleri de içine alan algısal, bilişsel beceriler ile karar verme becerilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı bireysel, takım ve raket sporlarında reaktif çeviklik ve hızlı yön değiştirme becerilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın katılımcıları; Afyonkarahisar ilinde yaşamakta olan, en az üç sene düzenli olarak lisansı çıkartılan, hâlihazırda herhangi bir sakatlığı bulunmayan, 18-25 yaş aralığında aktif bir şekilde spor yapan 7 farklı branştan [futbol (n:17), basketbol (n:17), masa tenisi (n:7),karate (n:9),tekvando (n:9), güreş (n:14) ve kort tenisi (n:7)] toplam seksen erkek sporcudur (yaş:18,35±,920 yıl, boy: 173±,08 cm, vücut ağırlığı:70,66±8,09 kg). Katılımcıların reaktif çeviklik becerilerinin belirlenmesi için Universal Reactive Agility (URA) testi uygulanırken planlı yön değiştirme becerisinin belirlenmesi için UA-RA testinde uygulanan protokolün aynısı dönüş alanları belirtilerek ve önceden çalıştırılarak ölçümler alınmıştır. URA testinde orta noktaya bir adet ve köşelere de dört adet hareket algılayıcı sensör (Sensörlerin üzerinde led lamba bulunmaktadır.) yerleştirilmiştir. Sensörlerin arasındaki mesafe üç metre olarak ayarlanmıştır. Katılımcı ortadaki sensörün yanında beklerken sensör aktif olduğunda elini sensörün üstünden geçirdiği sırada kenarlarda yer alan öteki sensörlerden bir tanesi aktif duruma geçmiştir. Katılımcı sensörü eli ile inaktive ettikten sonra tekrar ortadaki sensör aktive olmuştur. Kenarda bulunan her sensör aktive edildikten sonra orta noktadaki sensör son kez aktive olmuştur. Test, kenarda yer alan bütün sensörlerin bir defa aktif hale gelmesiyle sona ermiştir. Sporcu bu testte hangi sensörün aktifleşeceğini bilmemektedir. Aktif dinlenme sonrasında planlı yön değiştirme testinde ise bu sefer sporcular hangi sensöre yöneleceklerini bilmektedir. Startla beraber sırasıyla dört sensörün üstünden ellerini geçirmeleri ile test sona ermiştir. Reaktif çeviklik ve planlı yön değiştirme beceri değerleri çoklu reaksiyon sistemi ( Sporsis, Türkiye ) kullanılarak test edilmiştir. Her katılımcı için farklı protokoller uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Reactive Agility and Planned Change of Direction Skills in Individual, Team and Racquet Sports Reactive agility consists of perceptual cognitive and decision-making skills, including motor features. The aim of this study was to compare reactive agility and direction change skills in individual, team and racquet sports Participants of the study; A total of eighty male athletes who live in Afyonkarahisar, whose licenses have been issued regularly for at least three years, who do not currently have any injuries, and who are active in sports between the ages of 18-25. According to amateur sports branches, of these sportsmen were interested in football,(n:17) in basketball,(n: 9) in karate,(n: 7) in table tennis,(n: 9) in taekwondo, (n:14) in wrestling and (n:7) in tennis, total eighty (age:18.35±0.92 years, height:173.06±0.08 cm, weight:70.66±8.09 kg). As the URA test was being applied in order to determine the reactive agility of the participants, measurements were noted pre-running the some protocol with URA test in order to determine planned direction-change skills. In URA test, motion detective sensors were placed one into the middle and four on the corners, and there were LED lights on the sensors. The distance between the sensors was 3 m t. When the sensor was active, one of the other sensors on the sides became active while the participant was crossing his hands over the sensor. Participating athletes quickly turn to the activated sensor and cross their hands over it. Then the sensor located at the middle point was activated again. The test ended when all the sensors on the edge were activated once. Reactive agility and planned change of direction skill values were measured and analyzed separately for each participant athlete using the URA test by the Fitspeed ( Sporsis, Turkey ) multi-reaction system. The athlete did not know which sensor to activate in this test. In the planned -change of direction test, this time the athletes known which sensor to turn to. With the start, the test ended with their hands crossing over the four sensors respectively.