Fatsa ilçesinin ekonomik coğrafyası
Economic geography of Fatsa district
  1. Tez No: 742109
  2. Yazar: SAVAŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma sahasının lokasyonunu Karadeniz Bölgesi' nin Orta Karedeniz Bölümü' nde yer alan Ordu ilinin Fatsa ilçesi oluşturmaktadır. Fatsa ilçesini kuzeyden Karadeniz sınırlar. Çalışma sahasının doğusundan batıya doğru sırayla Perşembe, Altınordu, Gürgentepe, Çamaş, Çatalpınar, Korgan, Kumru ve batıda Ünye ile sınırları vardır. Ordu merkezin batısında yer alan çalışma sahası, il merkezine 39 km uzaklıktadır.Bu çalışmanın konusunu Fatsa ilçesinin ekonomik coğrafyası oluşturur. Çalışmanın amacı ise Fatsa ilçesinin ekonomisi ile doğal özellikleri arasında bağlantı kurmak, ilçe ekonomisinin dayandığı temelleri tespit etmek, tespit edilen sorunlara çözüm önerisi getirmektir. Bu bağlamda literatür taramaları yapılmış, arazi çalışmaları yapılmış, haritalar hazırlanmış ve kamu kurumlarından veriler toplanarak yorumlanmıştır. 2021 ADNKS' ye göre ilçe nüfusu 124.255'dir. Tipik Karadeniz İklimi görülen çalışma sahasında yayvan yapraklı ormanlar görülür. Çalışma sahasında temel ekonomik faaliyet tarım ve hayvancılıktır. Tarımsal üretimde meyveler içinde fındık ve kivi, sebzeler içinde domates ön plana çıkmaktadır. İlçede küçükbaş hayvancılık büyükbaş hayvancılığa göre daha fazla tercih edilmektedir. Çalışma sahasının sahip olduğu doğal ve kültürel çekicilikleriyle turizm potansiyeli yüksektir ve kıyı turizmi ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The location of the study area is Fatsa district of Ordu province, which is located in the Eastern Black Sea part of the Black Sea Region. Fatsa district is bordered by the Black Sea from the north. From the east to the west, it has the borders with Perşembe , Altınordu , Gürgentepe ,Çamaş , Çatalpınar , Korgan and Kumru respectively. In the West, it has borders with the Ünye. The study area that located in the centre of Ordu is 39 km away from the city center. The subject of this study is the economic geography of Fatsa district. The aim of the study is to establish a connection between the economy of Fatsa district and its natural features, to determine the foundations on which the district economy is based, and to propose solutions to the detected issues. In this sense , literature reviews were conducted, field studies were conducted, maps were prepared, and data from public institutions were collected and interpreted. According to the 2021 ABPRS, the population of the district is 124,255. The study area , which has a typical Black Sea climate, has flat-leaved forests. The main economic activity in the study area is agriculture and animal husbandry. In agricultural production, hazelnuts and kiwi stand out among fruits, while tomatoes come to the fore among vegetables. In the district , sheep and goat farming is more prefered than cattle farming. With the natural and cultural attractions of the study area , the tourism potential is high and coastal tourism comes to the forefront.