Türkiye'de medya ve siyaset arasındaki ilişkinin kitleler üzerindeki etkisi
The effect of the relationship between media and politics on the masses in Turkey
  1. Tez No: 742110
  2. Yazar: YEKBUN MEHMETAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Siyaset iktidarı ele geçirme ve devam ettirme mücadelesidir. Günümüzde bu mücadeleyi kazanmanın yolu ise bir ideolojiye sahip olmaktan ve bu ideolojiyi kitlelere yaymaktan geçmektedir. Medya teknolojik gelişmeler ile birlikte kitleselleşmiş ve etkisini toplumsal hayatın her alanında hissettirmeye başlamıştır. Bu gücün farkında olan siyasi partiler iktidara gelmek ve kalıcı olmak için medyayı kullanmaktadır. Medya iktidar ile kurduğu ilişkinin boyutuna ve durumuna göre kitleleri manipüle etmektedir. İktidar ile iyi ilişkilere sahip olduğu zaman, kitleleri iktidarın çıkarları için yönlendirmekte ve şekillendirmektedir. Ancak bu ilişki bir çıkar çatışmasına dönüştüğü zaman, medya kitleleri yönlendirme ve şekillendirme gücünü iktidar aleyhinde kullanabilmektedir. Bu iki güç arasındaki ilişkiden en çok etkilenen kitlelerdir. Çünkü kitleler, gündemi medya aracılığı ile takip etmekte, siyasi tutum ve davranışlarını medyanın sunduğu bilgilere göre şekillendirmektedir. Ancak medya ve siyaset arasındaki girift ilişkiden dolayı, gerçek bir dünyada değil kurgulanmış bir dünyada yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de medya ve siyaset arasındaki ilişkinin kitleler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmayı sınırlandırmak amacıyla yakın tarihin önemli kırılma noktalarından biri olan 28 Şubat post-modern darbe süreci incelenmiştir. Konuya dair birçok dergi, makale, kitap ve gazete haberi incelenmiş ve medyanın, bu süreçte iktidar aleyhinde kamuoyu oluşturmak için manipülatif bir yaklaşım sergileyerek kitleleri etkisi altına aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Politics is the struggle to seize and maintain power. Today, the way to win this fight is to develop and spread an ideology to the masses. In favor of technological advances, the media reaches the majority of the people and its mass effect manifests itself in all areas of societal life. And the political parties, aware of this great potential of media, use media as a tool to seize and maintain power. The media manipulates the masses in accordance with the status and the size of its relationship with the ruling party. If the media has good relations with the ruling party, it will attempt to direct and shape the masses for the interests of the ruling party. However, if this relationship turns into a conflict of interests, the media will attempt to undermine the ruling party. It is the masses that are affected the most by this balance of power. Because the masses shape their political views by the information that is provided by the media. As a result of this complex relationship between the media and the ruling party, the people are forced to live in an artificial world. The purpose of this study is to interpret the effect of the relationship between media and politics on the masses. To narrow the contents of this study, the post-modern coup d'état of the 28th of February, one of the important periods of the history of Turkey, is examined. Many articles, magazines, books, and newspapers are examined and concluded that the media influenced the masses by displaying a manipulative approach to create a negative molding of public opinion against the ruling party.