Ardahan kalesi koruma sorunları ve yeniden kullanım önerisi
Conservation problems of Ardahan citadel and re-use proposal
  1. Tez No: 742121
  2. Yazar: ESMA KARAKOYUN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRİYE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Daha sonra doldAmaç: Bu tez çalışması kalelerin mimari özellikleri, koruma sorunları ve yeniden işlev problemini Ardahan Kalesi üzerinde sorgulamayı amaçlamaktadır. Ardahan Kalesi'nin bir kültür mirası olarak yeniden değerlerinin ortaya çıkarılarak hem kentle ilişkisinin kurulması hem de turizme kazandırılması yönünde bir yeniden kullanım önerisi geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Ardahan Kalesi tarihi ve yerleşim arka planı araştırılmıştır. Saha çalışması yapılmış ve mevcut hasarlar ortaya konarak bu hasarların olası sebepleri belirlenmiştir. Daha sonra hasar ve bozulmalara karşı müdahale önerileri geliştirilmiştir. Kalenin yeniden kullanım önerisi bağlamında örnek restorasyon projeleri incelenmiş, mekân analizleri ve yakın çevre analizleri yapılmıştır. Analizler ve örnek çalışmalar doğrultusunda kale programının sosyokültürel odaklı bir mimari program olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda kale içindeki atıl mekânlar ve açık alanlar değerlendirilerek bir tasarım önerisi sunulmuştur. Anket çalışmasıyla kalenin kent içi önemi vurgulanmış, mevcuttaki atıl durumu ile ilgili görüşler ve yeni kullanım önerileri katılımcılar açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapının hasar ve bozulmalarının genel itibariyle iklim koşullarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Yapı bir burcunun tamamen yıkılması ve bir başka burcunun çökmesi dışında genel sur bütünlüğünü korumaktadır. Kalenin özellikle batı cephesinde yoğun liken oluşumu, güney cephesinde derz boşalmaları ve çökmeler görülmektedir. Sonuç: Kalenin bir kültür varlığı olarak korunması ve yaşatılması son derece önemlidir. Bu nedenle sürekli bakım onarımının yapılarak bozulmaların önüne geçilmesi ve kalenin açık arkeoloji müzesi, sergi alanı ve atölye gibi sosyal kültürel işlevlerle kullanılması önerilmiştir. urulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldPurpose: This thesis aims to investigate the architectural features of castles, conservation problems and the problem of re-function on Ardahan Castle. It is aimed to develop a reuse proposal in order to establish both the relationship with the city and bring it to tourism by revealing the re-values of Ardahan Castle as a cultural heritage. Method: The history and settlement background of Ardahan Castle has been investigated. A field study was carried out and the possible causes of these damages were determined by revealing the existing damages. Later, recommendations for intervention against damage and deterioration were developed. In the context of the castle's reuse proposal, sample restoration projects were examined, space analyses and close environment analyses were carried out. In accordance with the analyzes and case studies, it has been revealed that the castle program should be a sociocultural-oriented architectural program. In this direction, idle spaces and open spaces within the castle were evaluated and a design proposal was presented. The importance of the castle in the city was emphasized with the survey study, opinions about the current idle state and new usage suggestions were evaluated from the point of view of the participants. Findings: It has been observed that the damage and deterioration of the structure are generally caused by climatic conditions. The structure retains its general fortification integrity except for the complete destruction of one bastion and the collapse of another bastion. In particular, intensive lichen formation is observed on the western facade of the castle, joint discharges and collapses are observed on the southern facade. Result: It is extremely important that the castle be preserved and preserved as a cultural asset. For this reason, it has been proposed to prevent deterioration by carrying out constant maintenance repairs and to use the castle with social cultural functions such as an open archaeological museum, an exhibition area and a workshop. urulacaktır.