Revize-toplumsal katılım anketi'nin alt ekstremite amputelerinde geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Validity and reliability investigation of the community integration questionnaire-revised in lower extremity amputees
- Tez No: 742122
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite amputelerinde Toplumsal Katılım Anketi-Revize (TKA-R) ölçeğinin geçerliğini ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında, en az 6 ay protez kullanmış ve araştırmaya katılmaya gönüllü alt ekstremite amputeleri dahil edildi. Amputelerin proteze adaptasyonu“Trinity Amputasyon ve Protez Deneyim Ölçeği”(TAPES) ile, fiziksel görünümü algılamaları“Ampute Vücut İmajı Ölçeği”(ABIS) ile ve toplumsal katılımları ise TKA-R ile değerlendirildi. TKA-R ölçeğinin yapı geçerliğini belirlemek için TAPES ve ABIS ile korelasyonu ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. TKA-R ölçeğinin test-tekrar test güvenirliği sınıf içi korelasyon katsayısı (SKK) yöntemi ile belirlendi. İç tutarlılık analizi chronbach alfa katsayısı ile değerlendirildi. Çalışmaya 90 ampute alındı (ortalama yaş: 40,96±12,89 yıl; BKİ: 25,55±5,55 kg/m2). Katılımcıların 20'sine 1 hafta sonra TKA-R ölçeği tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the validity and reliability of the Community Integration Questionnaire-Revised (CIQ-R) scale in lower limb amputees. Lower limb amputees aged 18-65 years, who used prostheses for at least 6 months and volunteered to participate in the study, were included in the study. Adaptation of amputees to prosthesis was evaluated with the“Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale”(TAPES), their perception of physical appearance with the“Amputee Body Image Scale”(ABIS) and their community integration with CIQ-R. Correlation with TAPES and ABIS and confirmatory factor analysis were performed to determine the construct validity of the CIQ-R scale. The test-retest reliability of the CIQ-R scale was determined by the intraclass correlation coefficient (ICC) method. Internal consistency analysis was evaluated with chronbach α. 90 amputees were included in the study (mean age: 40.96±12.89 years; BMI: 25.55±5.5 kg/m2). CIQ-R scale was reapplied to 18 of the participants 1 week later.