Turizm sektöründe self servis teknolojileri kullanımının deneyimsel değer, gelecek seyahat kararı ve fiyat hassasiyeti üzerindeki etkisi
The effect of using self service technologies in the tourism industry on experiential value, future travel decision and price sensitivity
- Tez No: 742120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma turizm sektöründeki hizmet ve ürün sunumunda self servis teknolojilerinin kullanılmasının deneyimsel değer, gelecek seyahat kararı ve fiyat hassasiyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Self servis teknolojilerini hizmet sunumuna dahil eden otellerde konaklamış ve self servis teknolojilerini kullanmış olan katılımcılara yönelik olarak bir anket formu hazırlanmış, söz konusu anket formu çevrimiçi anket şeklinde yeniden düzenlenmiş ve bu şekilde katılımcılara uygulanmıştır. Katılımcıların deneyimleri ve otellerde self servis teknolojileri kullanımına karşı bakış açıları anket verilerinin SPSS paket programında analiz edilmesiyle yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, deneyimsel değer açısından self servis teknolojileri kullanımı ile gelecek seyahat kararı ve fiyat hassasiyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak deneyimsel değer açısından self servis teknolojileri kullanımının gelecek seyahat kararı ve fiyat hassasiyeti üzerinde kısmen etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of using self-service technologies in service and product presentation in the tourism sector on experiential value, future travel decision and price sensitivity. One of the quantitative research methods, questionnaire technique, was used in the study. A questionnaire was prepared for the participants who stayed in hotels that included self-service technologies in service delivery and who used self-service technologies, the questionnaire was rearranged as an online questionnaire and applied to the participants in this way. The experiences of the participants and their perspectives on the use of self-service technologies in hotels were interpreted by analyzing the survey data in the SPSS package program. As a result of the research, it has been determined that there is a significant relationship between the experiental value of usage of self service technologies, the future travel decision and price sensitivity. In addition, in terms of experiential value, it was concluded that the use of self-service technologies has a partial effect on future travel decision and price sensitivity.