Acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarında premenstrual sendrom ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of premensturual syndrome and SLEEP quality in healthcare workers working in emergency HEALTH services station
  1. Tez No: 742140
  2. Yazar: TUĞBA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDE AKSU, PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarındaki premenstrual sendrom ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma 1 Nisan – 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında yürütüldü. Örneklem büyüklüğünü, Balıkesir il genelindeki tüm istasyonlarda görev yapan kadın sağlık çalışanlarından örneklem seçimi yapılmadan çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerine uyan 374 kadın oluşturdu. Araştırma verileri tanıtıcı bilgi formu, premenstrual sendrom düzeylerini belirlemek amacıyla 'Premenstrual Sendrom Ölçeği' ve uyku kalitesi düzeylerini ölçmek için 'Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi' kullanılarak elde edildi. Analizlerde Student's t testi, ANOVA (Posthoc: Bonferroni), Ki kare testi, ileri analizlerde lineer regresyon analizi kullanıldı. Kadınların 'Premenstrual Sendrom Ölçeği' toplam puan ortalaması 132.14±31.68, 'Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi' toplam puan ortalaması 8.54±2.47 bulundu. Çalışmaya katılan kadınlarda premenstrual sendrom görülme oranı %52.7 iken kötü uyku kalitesi oranının %66.6 olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan kadınların 'Premenstrual Sendrom Ölçeği' ve 'Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi' puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptandı. Sonuç olarak PMS şikayeti olanların tespit edilerek tedaviye yönlendirilmeleri ve uyku kalitelerinin arttırılmasına yönelik girişimler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to evaluate premenstrual syndrome and sleep quality in health workers working in Emergency Health Services Stations. This descriptive and cross-sectional study was done at the stations of 122 emergency health services under Balıkesir Health Directorate between the 1st of April and the 1st of July, 2021. The sample size consisted of 374 women who voluntarily agreed to participate in the study without sampling and met the inclusion criteria, among female health workers working at all stations throughout the province of Balıkesir. The study data were collected with Information Request Form, Premenstrual Syndrome Scale to measure premenstrual syndrome level' and Pittsburgh Sleep Quality Index to measure sleep quality level. In the analyses; Student's t test, ANOVA (Posthoc: Bonferroni), Chi-square test, linear regression analyses were used. Female workers' average total score was found to be 132.14±31.68 in Premenstrual Syndrome Scale. Female workers' average total score was found to be 8.54±2.47 in Pittsburgh Sleep Quality Index. It was identified that the participants' rate of premenstrual syndrome was 52.7% while their bad sleep quality was 66.6%. A positive and moderate correlation was found between the participants' average scores of Premenstrual Syndrome Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index. As a result, it is recommended that those with PMS complaints should be identified and directed to treatment and interventions should be made to increase their sleep quality.