Temel hak ve özgürlüklerin kamu güvenliği nedeniyle sınırlandırılması
The restriction of fundamental rights and freedoms on the ground of public security
- Tez No: 742139
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan onuru, insanı diğer varlıklardan ayıran ahlaki ilke olarak kabul görmenin yanında insan haklarının dayanak noktasıdır. Her insanın diğer varlıklardan farklı olarak akla dayalı seçimler yapabilme yetisiyle dünyaya geldiği ve bu yetinin insan onurunun bir parçası olduğu düşüncesi, insanın bir takım hak ve özgürlüklere sahip olarak doğduğunun kabulünü gerektirmiştir. Hak ve özgürlüklerin sahibi olan bireylerin menfaatlerinin çatışmamasının ütopik olduğu gerçeği karşısında, bireylerin hak ve özgürlüklerini barış ve huzur ortamında kullanmaları ihtiyacına binaen üstün egemen gücün sahibi devlet kurulmuştur. Bireylerin doğuştan ve küreselleşen dünyanın gereksinimleri doğrultusunda verdikleri insan hakları mücadeleleri neticesinde sahip oldukları hak ve özgürlüklerin gerek uluslararası belgelerde gerek ulusların anayasalarında yer edinmesi ile oluşan temel hak ve özgürlükler alanı da devletlerin kuruluş amacının konusu olmuştur. Nitekim, bireylerin davranışları üzerinde düzenleme ve kontrol yetkisine sahip bir denetim mekanizmasının olmaması, bireylerin temel değerlerini koruyan temel hak ve özgürlüklerinin çizgileri arasında çatışmaların yaşanmasına ve en nihayetinde temel hak ve özgürlüklerin kullanılamaz hale geldiği güvensizlik ortamının oluşmasına sebep olacağından; devlet temel hak ve özgürlükleri korumak amacıyla mevcut veya olası güvensizlik ortamını bertaraf etmekle yükümlü olarak ortaya çıkmaktadır. Devletin, bireylerin temel hak ve özgürlükleri korumakla yükümlü olması temel hak ve özgürlük alanının sınırsız olduğu anlamına gelmediği gibi, devlete bu alana müdahale etme yetkisi vermektedir. Kamu güvenliği gerekçesi bu noktada, temel hak ve özgürlükler alanına müdahaleyi gerektiren meşru bir amaç olarak belirmektedir. Bireylerin oluşturduğu toplumu veya birey gruplarını ve yine bireyleri korumakla yükümlü devletin teşkilatını tehdit eden unsurlarla mücadele eden kamu güvenliği amacıyla, bireyin veya birey gruplarının temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılmasının hak ve özgürlükleri ihlal etmemesi de ancak öngörülen kamu güvenliği amacı ile bireyin temel değerlerini koruyan temel hak ve özgürlük alanı arasında makul dengenin korunmasına bağlıdır. Bu makul dengenin sağlanamaması; devletten oluşturması beklenen temel hak ve özgürlükler için güvenli ortamın, yine devlet eliyle yok edilmesi sonucunu doğuracaktır.
Özet (Çeviri)
Human dignity is the mainstay of human rights, as well as being accepted as the moral principle that distinguishes humans from other beings. The idea that every human being is born with the ability to make choices based on reason, unlike other beings, and that this ability is a part of human dignity, necessitated the acceptance that humans are born with certain rights and freedoms. In the face of that it is utopian that the interests of the individuals who are the owners of the rights and freedoms do not conflict, the state with the supreme sovereign power was established based on the need for the individuals to use their rights and freedoms in peace and tranquility. The field of fundamental rights and freedoms, which is formed by the struggles in line with the needs of the born and globalizing world, have a place in both international documents and the constitutions of nations, has also been the purpose of constructing the states. As a matter of fact, the absence of a control mechanism that has the authority to regulate and control the behavior of individuals will cause conflicts between the lines of fundamental rights and freedoms that protect the basic values of individuals, and ultimately lead to an atmosphere of insecurity where fundamental rights and freedoms become unusable; the state emerges as obliged to eliminate the current or potential insecurity environment to protect fundamental rights and freedoms. This obligation of the state does not mean that the area of fundamental rights and freedoms is unlimited, but also gives the state the authority to intervene in this area. At this point, the justification of public security appears as a legitimate aim that requires an intervention in the field of fundamental rights and freedoms. In order not to cause violations in the restriction of the fundamental rights and freedoms for the aim of public security, which fights against the elements that threaten the society or groups of individuals and the organization of the state responsible for protecting individuals; depends on maintaining a reasonable balance. Failure to achieve this balance; It will result in the destruction of the security for fundamental rights and freedoms, which are expected to be created by the state.