Pediatrik non hodgkin lenfoma tanılı 112 çocuk hastanın retrospektif değerlendirilmesi
Diagnosed pediatric non hodgkin lymphoma retrospective evaluation of 112 child patients
  1. Tez No: 742145
  2. Yazar: KÜBRA DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Malign lenfomalar ülkemizde lösemiden sonra çocukluk çağının en sık görülen tümörlerindendir. Bu nedenle Çocuk Onkoloji ünitesinde tanı alan NHL hastalarının klinik ve demografik özelliklerini, histopatolojik alt grup dağılımını, tedavi protokollerini ve toksisitelerini, survival oranlarını ve survival oranları ile klinik ve demografik özellikler arasındaki olası ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Haziran 2004 ile Mayıs 2019 yılları arasında Ankara Çocuk Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 112 hastanın tümünün bilgileri geriye dönük olarak incelendi. Sağkalım eğrilerinde Kaplan Meier tekniği kullanıldı. Log-rank testi
Özet (Çeviri)
Objective: Malignant lymphomas are among the most common childhood tumors after leukemia in our country. Therefore, it was aimed to determine the clinical and demographic characteristics, histopathological subgroup distribution, treatment protocols and toxicities, survival rates, and the possible relationship between survival rates and clinical and demographic characteristics of NHL patients diagnosed in the Pediatric Oncology unit. Material ve Methods: Data were collected by a retrospective review of the charts of all 112 patients admitted to Oncology Clinic of Ankara Pediatric Hematology Oncology Training and Research Hospital during the period of June 2004 through May 2019. Probability of survival curve was calculated in accordance with the techniques of Kaplan-Meier. The log‐rank test for statistical evaluation of Kaplan curves at