Savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ve Türkiye örneği
The impact of defense spending on economic growth and the example of Turkey
  1. Tez No: 742154
  2. Yazar: ZEKERİYA GÜLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN YAKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, 1990-2020 dönemi yıllık verilerini kullanarak Türkiye'de savunma harcamaları ile GSYH arasındaki ilişkiyi zaman serileri analizi ile test etmektir. Çalışma modelinin bağımlı değişkeni reel GSYH'dir. Bağımsız değişkenler ise brüt sabit sermaye oluşumlarının GSYH payı, savunma harcamalarının GSYH içindeki payı, silah ithalatı, silah ihracatı ve silahlı kuvvetler personelinin toplam işgücüne oranıdır. Çalışma 1990-2020 dönemini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda Johansen-Juselius eşbütünleşme testi, savunma harcamaları ile GSYH arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını ortaya koymuştur. Ayrıca, Türkiye için incelenen dönemde savunma harcamaları ile GSYH arasında granger nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Ancak savunma harcamaları ile silah ihracatı arasında ve silah ihracatı ile brüt sabit sermaye oluşumu arasında çift yönlü granger nedensellik ilişkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to test the relationship between defence expenditures and GDP in Turkey with time series analysis using annual data for the period 1990-2020. The dependent variable of the working model is real GDP. The independent variables are the GDP share of gross fixed capital formations, the share of defence expenditures in GDP, arms imports, arms exports, and the ratio of armed forces personnel to the total workforce. The study covers the period 1990-2020. As a result of the study, the Johansen-Juselius cointegration test revealed the existence of a long-term relationship between defence expenditures and GDP. In addition, no granger causality relationship was found between defence expenditures and GDP in the analysed period for Turkey. However, a bidirectional Granger causality relationship was obtained between defence expenditures and arms exports, and between arms exports and gross fixed capital formation.