Savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki asimetrik ilişki: Türkiye örneği
Asymmetric relationship between defense expenditures and economic growth: Evidence from Türkiye
- Tez No: 906800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki asimetrik etkisini tespit edebilmektir. Bu amaçla çalışmada NARDL yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Türkiye için 1988-2021 dönemine ait savunma harcamaları, ekonomik büyüme, yatırımlar ve istihdamın yıllık verileri kullanılmıştır. NARDL yöntemi ile uzun dönemde pozitif ve negatif etkiler ayrıştırılmıştır. NARDL yönteminin sonuçları hem uzun hem de kısa dönemde savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasında asimetrik bir ilişki olduğunu göstermektedir. Savunma harcamalarındaki artışın ekonomik büyümeyi pozitif yönde, savunma harcamalarındaki azalışın ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre savunma harcamalarındaki negatif etkinin ekonomik büyüme üzerinde daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the positives and negatives of defense expenditures on economic growth. For this purpose, the NARDL method was used in the study. For Türkiye, annual data on defense expenditures, investments and employment for the period 1988-2021 were used. With the NARDL method, long-term positive and negative effects were separated. NARDL method results show that there is an asymmetric relationship between defense expenditures and economic growth in both the long and short term. It has been shown that the increase in defense expenditures has a positive effect on economic growth, while the decrease in expenditures has a negative effect. According to the results obtained, it can be said that the negative effect on defense expenditures is more effective on economic growth.