Okul folkloru (Van Bahçeşehir Koleji örneği)
School folklore (Van Bahçeşehir College example)
- Tez No: 742172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Okul folkloru“Van Bahçeşehir Koleji Örneği”başlıklı bu çalışmanın konusunu okul kültürü bağlamında yaşadıkları ve icra ettikleri bir folklor oluşturmaktadır. Araştırmada okul kültürünün sözlü, yazılı ve davranışsal boyutlarını oluşturan lakaplar, törenler, ders içerikleri, şakalaşmalar, selamlaşmalar, vedalaşmalar, temenniler, bilmeceler, tekerlemeler, maniler, fıkralar ve gelenekler gibi unsurlar ele alınarak okul folkloru bağlamında öğretmen, öğrenci, ders kaynakları ilişkisi içerisinde çözümlemelerinin yapılması amaçlanmıştır. Yapılan araştırmanın öğrencilerin yaşadıkları ortamdaki kültürün var olması ve devam ettirilmesi için hem ders içerisinde hem de ders dışında çeşitli etkinliklerle yoğun çalışmalar yapılmıştır. Öğrencilere yalnızca müfredat içerisinde kültür aktarımı yapılmamış bunun yanı sıra okul ortamı içerisinde öğretmen ve öğrencilerin sahip oldukları kültür birikimini okul ortamı içerisinde kullanmışlardır. Öğretmenler odasında, öğretmenler kendi içlerinde ''Halk inanışları'' dediğimiz inanışları kendi içlerinde sık sık kullandıkları gözlemlenmiştir. Van Bahçeşehir Kolejinde görev yapan öğretmenlerin, aile ortamı içerisinde öğrendikleri halk inanışları öğretmenler odasında da konuşmaları tutum ve davranışları okul ortamına aksettirmeleri de söz konusudur. Araştırmamızda masal, hikâye, fabl, selamlaşmalar, vedalaşmalar, fıkralar ve tekerlemeler gibi unsurlar tespit edilmiş ve bu tespitler tezimize aktarılmıştır. Okul kültürü ile alakalı araştırmalarda okul içerisinde, öğretmenler odasında, okul bahçesinde, törenlerde, ders içi etkinliklerde idareci, öğretmen ve öğrencilerin kültür ile alakalı ifadeleri incelenmiş; böylece öğretmen, öğrenci ve idarecilerin sahip olduğu kültür birikimi tespit edilmiştir. Özellikle farklı kültür birikimine sahip olan öğretmenlerin hem öğrencileri hem de çalışma arkadaşlarını etkilediği gözlemlenmiştir. Öğretmenler, özellikle ders içerisinde sahip oldukları kültür birikimini gerek atasözü gerek deyim gerekse de bilmece ve fıkralarla öğrencilere aktarmaktadır. Okul içerisinde ya da okul dışında öğretmen, öğrenci, çalışan ve idarecilerin karşılaştıkları ortamda kendilerine özgü selamlaşma biçimlerinin olması, okula özgü bir kültürün göstergesidir. Okul içerisinde özellikle öğrencilerin daha eğlenceli vakit geçirebilmeleri için birbirleriyle şakalaştıkları ve daha etkili espri yapabilmek için adeta yarıştıkları bunun içinde farklı espri araştırması içerisine girmeleri de bir başka tespittir. Okul ortamında hikâye ve masal unsurlarına oldukça önem verilmiştir. Bu durumdan hareketle hikâye ve masal yazma çalışmalarına da ayrıca yer verilmiştir. Van Bahçeşehir Koleji toplumun kimliğini oluşturan törenlere de oldukça önem verdiği bir başka tespit konusudur. Akademik takvim doğrultusunda anma ve kutlama törenlerinin hemen hepsinin yapıldığı gözlemlenmiştir. Bu noktada belirli bir plan doğrultusunda hazırlanan bu törenler öğrencilerin milli değerleri öğrenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Okul folkloru en bilimsel olarak tanımlanan bağlamda en sıradan etkileşim süreçlerine, tutum ve davranışlarına, aidiyet kategorilerine anlamlandıran ve açıklayan bir çerçevedir. Bu anlamda okul folkloru hem kültür birikiminin boyutunu hem de söz konusu okulun kendine özgü ne gibi özellikler ve farklılıklar gösterdiğini ortaya koyan bir çalışma niteliğindedir. Anahtar Kelimeler : Okul Folkloru, Kültür, Van Bahçeşehir Koleji
Özet (Çeviri)
School folklore The subject of this study, titled“The Case of Van Bahçeşehir College is folklore that they live and perform in the context of school culture. In the research, elements such as nicknames, ceremonies, course contents, jokes, greetings, farewells, wishes, riddles, rhymes, poems, anecdotes, and traditions that make up the verbal, written, and behavioral dimensions of school culture are discussed, and the analysis of the analysis in the context of school folklore in the context of teacher, student, course resources intended to be done. Intensive studies were carried out with various activities inside and outside the classroom to ensure the existence and maintenance of the culture in the environment in which the students live. Not only was the culture transferred to the students in the curriculum, but they also used the cultural accumulation of the teachers and students in the school environment. In the teachers' room, it has been observed that the teachers often use the beliefs that we call ”folk beliefs" among themselves. It is also the case that the teachers working in Van Bahçeşehir College reflect the attitudes and behaviors in the school environment, speaking in the teachers' room, of the folk beliefs they learned in the family environment. In our research, elements such as tales, stories, fables, greetings, farewells, anecdotes, and nursery rhymes were determined, and these determinations were transferred to our thesis. In the studies related to school culture, the statements of administrators, teachers, and students related to culture were examined in the school, in the teachers' room, in the school garden, during ceremonies and in-class activities; Thus, the cultural accumulation of teachers, students and administrators has been determined. It has been observed that teachers with different cultural backgrounds affect students and colleagues. Teachers convey their cultural accumulation, especially in the course, to students with proverbs, idioms, riddles, and anecdotes. Having their greeting styles in the environment where teachers, students, employees, and administrators meet inside or outside the school is an indicator of a school-specific culture. Another finding is that students joke with each other to have a more fun time, and they almost compete to make more effective jokes and engage in other humor research. In the school environment, great importance was given to the elements of stories and fairy tales. Based on this situation, studies on writing stories and fairy tales were also included. Another point of determination is that Van Bahçeşehir College attaches great importance to the ceremonies that form the society's identity. It has been observed that almost all commemoration and celebration ceremonies were held in line with the academic calendar. At this point, these ceremonies, prepared in line with a specific plan, are of great importance for students to learn national values. School folklore is a framework that gives meaning to and explains the most ordinary interaction processes, attitudes and behaviors, and belonging categories in the most scientifically defined context. In this sense, school folklore is a study that reveals the extent of cultural accumulation and the specific features and differences of the school in question. Key Words : School Folklore, Culture, Van Bahçeşehir College