Interpretation of freedom of association under article 11 of the European Convention on Human rights and political parties
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 11 dernek kurma özgürlüğü'nün yorumu ve siyasi partiler
  1. Tez No: 742179
  2. Yazar: İLYAS FIRAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAROLİNE FOURNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Siyasi partiler ülkelerinin veya ülkenin belirli bir nüfusunun durumuna ilişkin meseleleri sınırlamaya maruz kalmadan tartışabilmelidir. Siyasi partiler ülkelerinin hukuki yapısı hakkında özgürce değişim taleplerini demokrasi ve hukuk çerçevesi içerisinde kullanabilmelidir. Diğer yandan, siyasi partiler temel hakları ve demokratik rejimleri kendi anti-demokratik ve totaliter hedefleri için kullanabilirler. Böylesi hedeflerle birlikte AİHS'nin kötüye kullanımı siyasi partiler üzerinde sınırlamalar getirmek için makul gerekçeler sunmaktadır. Bu nedenle siyasi partilerin kapatılması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) sistemi içerisinde 'zorlayıcı toplumsal ihtiyaç' durumunda yani demokrasinin yıkılmasını oluşturabilecek makul risklerin yeterli delillerle ortaya konulması, halinde mümkündür. Bu durumlarda taraf ülkeler AİHS içerisinde geniş taktir payına sahip olmak suretiyle 'zorunlu toplumsal ihtiyacı' giderecek nitelikte uygulamalar yapabileceklerdir. Siyasi parti davalarında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) şiddet kullanımını, anti-demokratik ve totaliter faaliyetleri ve demokrasiye ve Sözleşme' ye aykırı değerler siyasi partilerin sınırlandırılması veya kapatılması için gerekçe olarak belirtmiştir. Bu tez AİHS madde 11 ile düzenlenen 'Toplantı ve Dernek Kurma Özgürlüğü'nü siyasi partilerle ile ilgili hakların uygulanması değerlendirmektedir. AİHM Türkiye Birleşik Komünist Partisi v. Türkiye davasında siyasi partileri sözleşmenin 11. Maddesi kapsamında değerlendirmiştir. Sözleşme 11. Maddeyi anlayabilmek için ayrıca Sözleşmenin ilgili diğer maddeleri 9 'Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü' ve 10 'İfade Özgürlüğü' dikkate alınmaktadır. Bu nedenle, madde 11 madde 9 ve 10'da belirtilen haklar bağlamında ve kapsamında yorumlanmak suretiyle çoğulculuk ve demokrasinin en makul halinin işletilmesi garanti altına alınabilir ve sürdürülebilir. Ayrıca bu tez Sözleşme maddelerinin uygulanmasında belirleyici nitelikte olan AİHM'nin prensipleri ve rolü üzerine değerlendirmeler yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the interpretation of freedom of association and political parties. Freedom of association has been ensured under Article 11 of the European Convention on Human Rights. The Court has expended the scope of Article 11 to political parties when the Court assessed the case of United Communist Party v. Turkey. Yet, this paper mainly focuses on the cases of political parties within the European Convention system. This dissertation also assesses the principles and the role of the European Court of Human Rights on the Convention. In order to understand the interpretation of Article 11, other relevant Articles such as 9 (freedom of thought, conscience and religion) and 10 (freedom of expression) must be taken into account. Thus, Article 11 has to be interpreted with an extension and expansion of the rights set forth Article 9 and 10 in order to ensure and maintain pluralism and the proper functioning of democracy. However, political parties can use the fundamental rights and democratic regime for its anti- democratic and totalitarian purpose. Abuse of the Convention rights and such aims can be sufficient justification of the restriction on political rights and other kind of associations. Therefore, dissolution of political party must meet with `pressing social need` which represents that there must be reasonable risk of destruction of democracy with enough evidence which proves this risk. Additionally, broader Margin of appreciation can be used by state only when, there is“pressing social need”. Furthermore, in the cases of political parties, the Court held that use of violence, anti- democratic and totalitarian activities, and incompatible values with the Convention and democracy can be justification for restriction and dissolution on political parties. Yet, they must be free to discuss the country's issue or the situation of a particular part of the country`s population without interference, and they should have freedom to advocate changing the Constitutional system or the law of a state within the understanding of legal and democratic ways.