The role of attentional flexibility during emotion processing in resilience and emotional disorders
Dirençlilik ve Duygu Durumu Bozukluklarında Duygusal Bilgi İşleme Sürecinde DikkatEsnekliğinin Rolü
  1. Tez No: 742180
  2. Yazar: AYŞE BERNA SARI ARASIL
  3. Danışmanlar: DR. ERNST KOSTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ghent University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışmasında; kaygının bilişsel risk faktörleri, modern bilişsel psikopatoloji çerçevesinde deneysel çalışmalarla incelenmiştir. Literatürdeki ön plana çıkan bilişsel kaygı teorileri ile uyumlu olarak bulgularımız kaygı, dikkat kontrolü ve çalışan bellek arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak bu karmaşık ilişkinin yönü ve gücü yürütülen görevin niteliği ve içeriğine göre farklılıklar göstermektedir. Tez kapsamında rapor edilen çalışmalar; kaygının çeşitli formlarını, bilgi-işleme süreçlerinin çeşitli aşamalarını, endişenin çalışan bellek kapasitesini düşürme yönündeki nedensel rolünü ve dikkat kontrolünün kaygı üzerindeki nedensel rolünü de gözetmiştir. Bu bağlamda çalışmaların tehdit-içeren uyaranlara yönelik dikkat yanlılığı ve kaygı arasındaki ilişkiyi de daha iyi anlamamıza yardımcı olmasını beklemekteyiz. Anlamsız çıkan ve tekrar çalışmalarına açık olan bulguların ise ilerleyen deneysel psikopatoloji alanındaki çalışmalarda ele alınmasıyla kaygıya yönelik risk faktörlerinin ve kapsamlarının daha iyi anlaşılabileceğine inanmaktayız. Bu araştırma serisi sağlık ve iyi-oluşu zayıflatan klinik kaygının ortaya çıkmasını ve sürdürülmesini azaltabilme potansiyeline sahip olması sebebiyle değerlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cognitive vulnerability factors to anxiety were investigated by means of experimental research carried out using a modern cognitive psychopathology framework. In accordance with the dominant cognitive theories in anxiety available in the literature (i.e. Eysenck, 1992; Beck & Clark, 1997; Eysenck et al., 2007), our findings demonstrated a close link between anxiety, attentional control and WM, although the direction and strength of this complex relationship appear to vary depending on specific task demands and contextual factors. As such, we hope that the studies reported in this thesis could contribute to gain a better understanding of the relationship between attentional bias towards threat-related information considering several forms of anxiety and subsequent stages in information processing; the causal status of worry and reductions in WM capacity; and also the causal status of attentional control and anxiety. Because some of these studies yielded inconclusive results and await replication, we believe that future research in experimental psychopathology is recommended at this stage, considering the above-mentioned limitations, with the aim to eventually gain a better understanding of the nature and extent of vulnerability factors for anxiety. This research line may eventually be valuable to prevent the development and maintenance of anxiety at a clinical level, which is associated with debilitating consequences for the health and well-being.