Zekat nisabı bağlamında fakirlik ve kifayet
Zekat nisabi bağlaminda fakirlik ve kifayet
- Tez No: 742181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA ATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İslam şeriatı (İslamî yasama), kendisine mensup olanlar için özel bir sosyal dayanışma sistemi sunmuştur. Bu sistem, İslam'ın rükünlerinden üçüncüsü olan ve fakir ve muhtaçların haklarını garanti altına alan zekât yasasında görünmektedir. Ayrıca İslam şeriatı, zekat yoluyla o zamanlar yaygın olan toplumsal sınıfı ortadan kaldırmıştır. Zekât yasasının en önemli ayırt edici özelliklerinden biri, zengine servetinden dilediği şekilde, dilediği kimseye dilediğini verme yetkisi vermemesidir. Daha ziyade, zekâtın asıl yerine ulaşması için birtakım özel şartlar şart koşmuştur. Bu çalışmada zekatı hak eden fakirin durum ve şatları ele alınacaktır. Ancak ondan önce genel ve özet bir şekilde zekat ve harcanacak yerler kısa bir girişle ele alınarak çalışmaya başlanacaktır. Bunun ardından fakirlik kavramı, şer'ân kendisinden kastedilen mana ve bu konuda mezhepler arasındaki ihtilaflar ile ilgili çalışma tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra fakirlik ve etnoloji ile ilgili bazı yeni sorun ve meseleler işlenecektir.
Özet (Çeviri)
Islamic legislation has provided a special system of social solidarity for mankind, represented in the legislation of Zakat - is considered the third of the five pillars of Islam- which guaranteed the right of the poor and the needy. Also, Islamic law through Zakat eliminated the societal class that was prevalent at that time. What distinguishes the legislation of Zakat is that it doesn't not let the matter to the wealthy to distribute Zakat as they want, to whomever they want, but rather stipulated special conditions in distributing it up to the intended objective. In this research, we will discuss the conditions of the poor who deserve Zakat. The research will begin with a quick primer that deals with Zakat and its spending generally and quickly. Then after that, the term poverty and what is meant by it will be studied according to Sharia, and when the poor deserves Zakat, and the doctrinal controversy between the sects in this subject, and some emerging issues related to poverty and its legitimacy also will be studied.