Beden eğitimi öğretmenlerinin sporda çevre koruma ve geri dönüşüm bilgi ve farkındalık düzeyleri
Protection and recycling knowledge and awareness levels of physical education teachers in sports
- Tez No: 742196
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çevre koruma ve geri dönüşüm dünyanın geleceği açısından değerlendirildiğinde birçok sektörde önemli bir unsur olarak kamuoyunun gündeminde sürekli yer almaktadır. Spor da gerek kıyafet farklılıkları gerek malzemelerin çeşitliliği açısından geri dönüşüm ve çevre koruma açısından önemli bir noktadadır. Bu çalışmada, beden eğitimi öğretmenlerinin sporda çevre koruma ve geri dönüşüm bilgi ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan, formasyon belgesine sahip olan, görev yapan ve yapmayan 251 sayıdaki gönüllü Beden Eğitimi Öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada Avan ve ark. nın geliştirmiş oldukları“Çevre Bilgi Ölçeği”,“Çevre Duygu Ölçeği”,“Çevre Davranış Ölçeği”ile“Sporda Çevre ve Geri Dönüşüm Bilgi ve Davranış”anketi uygulanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik hesaplama ve SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans (One Way Anova) testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Geri Dönüşüm ve Çevre Koruma ile ilgili olarak iyi bir bilince sahip oldukları, bu bilinci uygun şartlar olduğunda katılımcı bir şekilde çevreye yayılımı destekleyebilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of awareness and knowledge of environmental protection and recycling in sports of physical education teachers. The sample of the research consisted of physical education (PE) teachers who live in various regions of Turkey, who have a pedagogic formation and have been actively working or who have not yet started their duty, of them 101 women, 250 men, a total of 251 PE teachers voluntarily took part in the study. In the study,“Environmental Information Scale”,“Environmental Emotion Scale”and“Environmental Behaviour Scale”used developed by Avan et al. Additionally,“Environment and Recycling Information and Behaviour in Sports”questionnaire was used. SPSS 23.0 package program was used for statistical evaluation. Results were expressed in percent and frequency tabulations, mean, standard deviation, median, oneway variance (One Way Anova) and regression were used to for statistical analysis. It can be said that Physical Education Teachers have a good consciousness about Recycling and Environmental Protection and they can support this awareness in a participatory manner when appropriate conditions are available.