How does Agnès Varda engage with the flâneuse
Agnès Varda, flâneuse kavramını nasıl ele alıyor
  1. Tez No: 742205
  2. Yazar: MİNE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇİĞDEM THWAITES DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, Agnès Varda'nın flâneuse konseptiyle nasıl bir ilişki kurduğu incelenmektedir. Sırasıyla şu sorulara cevap aranmakta: a) Varda film yapımını flâneusian bir aktivite olarak nasıl pratik ediyor, b) Varda flâneuse figürünü nasıl temsil ediyor?, c) Flâneuse figuru glaneuse figürü ile nasıl bir etkileşim içerisinde? Özetle,bu çalışmada flâneuse figüründen yola çıkarak Varda'nın film yapma pratiğini cinsiyet çalışmaları bağlamında tartışmak amaçlanıyor. Cléo de 5 à 7 (1962) ve Les Glaneurs et la Glaneuse (2000) filmleri çalışmanın odak noktasına alınmış iken daha genel perspektifte Varda'nın flâneusian bağlantıları da takip edilecektir. Flâneuse, modernite ve şehirleşmenin temsili bir figürü haline gelmiş olan 19. yüzyıl flâneuründen yakın bir zaman önce türetilmiş bir kavramdır. Bu figürden yola çıkarak, şehir ve şehir deneyimi feminist bir perspektiften incelenmek isten-mektedir. Varda'nın filmlerinin şehir ve cinsiyet çalışmaları kapsamında okuna-bileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the various ways in which Agnès Varda engages with the concept of flâneuse are probed, focusing on three questions: a) How does Varda practise film making as a flâneusian activity, b) How does Varda represent the figure of the flâneuse, and c) How does the figure of the flâneuse interact with other figures like the glaneuse in Varda. Departing from the notion flâneuse, I aim to discuss Varda's filmmaking praxis in terms of gender studies. While specially two films are on the focus of the discussions with respect to narrative, aesthetic and form: Cléo de 5 à 7 (1962) and Les Glaneurs et la Glaneuse (2000), on a general scale the flâneusian associations in Varda are aimed to be traced. The flâneuse is a relatively recently coinage word as a female form of the nineteenth century flâneur, who was a representative figure of the modernity and urbanisation. Departing from this male figure, the city and urban experience of its inhabitants will be scrutinized, only from a feminist perspective. It is argued that Varda's films can be read through the fields of urban and gender studies.