İstanbul'da üniversite öğrencilerinin kent deneyimi
The urban experience of university students in Istanbul
  1. Tez No: 1002428
  2. Yazar: ZEYNEP TARA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul'daki devlet üniversitelerinde lisans derecesinde öğrenim gören Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin kenti nasıl deneyimlediklerini, bu deneyimin hangi mekânsal, toplumsal ve yapısal koşullar altında şekillendiğini ve ortaya çıkan deneyim örüntülerinin nasıl bir öğrenci coğrafyası oluşturduğunu incelemektedir. Çalışma, öğrencilerin kent deneyimlerinin yalnızca fiziksel mekân kullanımı üzerinden ele almayarak gündelik yaşam pratikleri, kültür, katılım, algı, memnuniyet ve aidiyet boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiği varsayımından hareket etmektedir. İstanbul gibi tarihsel, kültürel ve mekânsal açıdan son derece zengin bir metropolde yaşayan mimarlık öğrencilerinin kent deneyimlerinin nasıl sınırlandığı, bu sınırların hangi faktörler tarafından üretildiği ve öğrencilerin bu koşullara nasıl uyum sağladıkları çalışmanın temel sorunsalını oluşturmaktadır. Araştırma, nitel yöntemler çerçevesinde yapılandırılmış; İstanbul'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, kent yaşamını anlamaya yönelik 4C kodları (topluluk, tüketim, çatışma ve kültür), öğrencilerin kentte var olma modları (segregativity, encapsulation, solitude ve integrativity), gündelik yaşam taktikleri, yaşam kalitesi ve mekânsal algılar bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, mimarlık fakültesi öğrencilerinin İstanbul gibi çok katmanlı ve kültürel açıdan zengin bir metropolde yaşamalarına rağmen, kenti bütüncül bir biçimde deneyimlemediklerini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin kent deneyimleri, büyük ölçüde parçalı, seçici ve kapsüllenmiş bir yapı sergilemektedir. Kentle kurulan ilişki, çoğunlukla kampüs, barınma alanı çevresi ve belirli merkezî kamusal alanlarla sınırlı kalmakta kentin geniş bir bölümü deneyim dışı bırakılmaktadır. Bu bağlamda kentin sunduğu çok çeşitli olanaklar ile bu olanaklara fiili erişim arasında belirgin bir fark oluşmakta, kentsel potansiyelin varlığı ile öğrencilerin deneyimleyebildiği kent arasındaki makas açılmaktadır. Bu durum, öğrencilerin oluşturduğu sınırlı ve seçici bir“öğrenci coğrafyası”nın zorunlu olarak oluşmasına sebebiyet vermektedir. Öğrencilerin kentte var olma biçimleri; ayrışma, kapsülleme, yalnızlık ve etkileşim kavramları çerçevesinde değerlendirildiğinde, kapsülleme ve yalnızlık eğilimlerinin belirgin biçimde öne çıktığı gözlemlenmektedir. Özellikle kapsülleme, ekonomik koşullar, ulaşım süreleri, zaman kısıtları ve güvenlik algısı gibi yapısal etmenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmakta; öğrencilerin kentle bütünleşik bir ilişki kurmasını zorlaştırmaktadır. Bu var olma biçimleri, öğrencilerin gündelik yaşamlarında geliştirdikleri taktikler aracılığıyla sürdürülebilir hâle gelmektedir. Gündelik hayat pratikleri bağlamında ele alınan taktikler, öğrencilerin kentte var olabilmek için geliştirdikleri zorunlu uyum hamleleri olarak okunmaktadır. Yaşam kalitesi ve memnuniyet değerlendirmeleri, öğrencilerin İstanbul'u çoğunlukla yorucu, maliyetli ve zaman alıcı bir metropol olarak deneyimlediklerini ortaya koymaktadır. Kapsayıcılık ve aidiyet algısı, kampüs çevresi ve belirli kamusal alanlarla sınırlı kalırken, kent geneline yönelik güçlü bir aidiyet hissinin gelişmediği gözlemlenmektedir. Kadın öğrenciler için bu durum, ekonomik kısıtların yanı sıra toplumsal cinsiyet temelli deneyimlerle daha da derinleşmektedir. Buna karşın, kentin sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikim, gelişmiş altyapı olanakları ile ekonomik ve sosyokültürel çeşitlilik, öğrencilerde genel bir memnuniyet duygusu yaratmakta ve İstanbul'u deneyimlemeye yönelik olumlu bir bakışın gelişmesine olanak tanımaktadır. Öğrencilerin mekânsal algıları, alan/yer ayrımı üzerinden değerlendirildiğinde, kentin büyük bir bölümünün soyut bir“alan”olarak kaldığı; öğrenci dostu olarak atfedilen belirli semtlerin, kampüs ve yakın çevresinin ise“yer”olarak anlamlandırıldığı görülmektedir. Bu durum, öğrencilerin oluşturduğu sınırlı ve seçici bir öğrenci coğrafyasına işaret etmektedir. Sonuç olarak bu tez, mimarlık fakültesi öğrencilerinin İstanbul'daki kent deneyimlerinin yapısal kısıtlar tarafından şekillenen, seçici ve kapsüllenmiş bir nitelik taşıdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, üniversite öğrencilerinin kent planlama süreçlerinde dikkate alınması gereken önemli bir toplumsal grup olduğunu vurgulamakta öğrenci deneyimlerini merkeze alan daha kapsayıcı, erişilebilir ve bütüncül kentsel politikaların gerekliliğine işaret etmektedir. Bu bağlamda tez, kent çalışmaları literatürüne öğrenci deneyimleri üzerinden eleştirel bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
University students play a significant role in both the demographic and cultural structure of cities, yet they are often treated as a homogeneous group or remain invisible in urban planning literature. The urban experiences of students living in metropolitan areas, in particular, are shaped by multi-layered factors such as economic conditions, housing conditions, commuting times, perceptions of safety, and access to culture. In a metropolis like Istanbul, which is rich in historical, cultural, and spatial terms but also has high living costs, students' relationship with the city becomes much more complex. Although the urban experience has been examined in the existing literature within the framework of perception-image studies, satisfaction surveys, and quality of life discussions, studies that comprehensively address the urban experiences of university students in Istanbul through their daily life practices are limited. In particular, the tactics students develop within the city, their mobility patterns, and the“student geographies”they create have not been sufficiently examined. This study aims to reveal how undergraduate students in the Faculty of Architecture at state universities in Istanbul experience the city, the structural conditions that shape this experience, and how students construct a mental and spatial geography within the city. The study is based on the assumption that students' experiences of the city should not only be examined through the use of physical space, but also through culture, community, consumption, conflict, belonging, and everyday practices. The primary objective of this research is to examine the urban experiences of students studying at the Architecture Faculties of state universities in Istanbul and the daily tactics they develop to sustain these experiences. In this context, the questions to be answered in the thesis are: How do architecture faculty students experience Istanbul? How are students' ways of existing in the city shaped under which spatial and structural conditions? What are the areas that students frequently use, avoid, or have restricted access to? How do economic conditions, transportation, time pressure, and perceptions of safety affect students' urban experience? How do students cope with urban limitations through the daily tactics they develop? The study also places students' experiences within a theoretical framework by conceptualizing modes of existence in the city—such as fragmentation, encapsulation, loneliness, and interaction—and daily life practices, framed by the theoretical background of cities' cultural, consumption, conflict, and community dimensions. The research was designed using a qualitative approach and is based on an interpretivist and constructivist philosophical foundation. Due to the subjective, contextual, and multi-layered nature of the urban experience, semi-structured in-depth interviews were chosen as the data collection method. A total of 31 undergraduate students from the Faculty of Architecture were interviewed during the thesis process. The participants' ages ranged from 18 to 27, with 22 female and 8 male students. A significant portion of the students are enrolled at Yıldız Technical University and Istanbul University. Approximately half of the participants had moved to Istanbul for educational purposes, while the other half were already residing in Istanbul. Both a priori codes derived from the literature and thematic codes derived from word patterns emerging during the interviews were used together in the data analysis process. The thematic analysis method was adopted, and theories explained in depth within the conceptual framework were used to categorize the codes and integrate them into the analysis. To strengthen the spatial dimension of the research, the places and areas described by the students were analyzed using Geographic Information Systems. Network analysis was performed based on walking distances of 500 meters and 1 kilometer, the areas used and avoided by the students were mapped, and the“student geography”was visualized. Research findings indicate that architecture students' experience of the city of Istanbul is fragmented, selective, and encapsulated rather than holistic. When it comes to the Meaning of Urban Life dimension, it has been observed that students' social networks are mostly limited to their faculty and immediate surroundings, and that they do not establish strong ties with the wider urban community. In terms of consumption, students' spending is limited and selective, in line with their economic circumstances. In terms of conflict, this arises particularly in the context of perceptions of security and the use of public spaces. In terms of culture, despite Istanbul's rich cultural infrastructure, there is no regular and comprehensive participation. It has been observed that the cinema experience has shifted to digital platforms; theater remains exceptional due to high costs and museums and exhibitions are relatively more accessible thanks to student discounts. These findings lead to the conclusion that the existence of a cultural infrastructure does not automatically guarantee cultural participation. Within the framework of modes of existence in the city, it has been revealed that encapsulation is the most dominant tendency among students. Rather than establishing a holistic interaction with the city, students lead a daily life confined between the campus, their accommodation, and certain central points. Similarly, they limit their interactions with different social circles, spending time in specific areas with social groups particular to those areas. Tendencies toward isolation are also prominent and noticeable among students. Only a limited number of students engage in interaction mode. Although dissociation is observed in certain contexts, it is not as dominant as encapsulation, and students construct this interaction heading differently. Students who refuse to spend time in environments where they cannot be themselves exclude these environments from their student geography. This encapsulated experience is often the result of structural conditions such as economic constraints, travel times, time pressure, and perceptions of safety, rather than a conscious choice. Students develop various tactics to sustain their lives in the city. These tactics can be generalized as postponing or not participating in cultural events, moving at specific times and along specific routes, socializing only in areas perceived as safe, developing their own tactics for transportation and making choices accordingly, and preferringeconomically accessible spaces. When evaluated in the context of daily life practices, these tactics can be interpreted as students' efforts to carve out space for themselves within urban structures. GIS analyses have shown that the areas students use do not correspond exactly to their places of residence; factors such as economic accessibility, belonging, student-friendly spaces, and diversity of activities are decisive. While the historic centers around universities stand out on the European side, Kadıköy stands out in a positive context on the Asian side due to its student-friendly atmosphere. Students create their own mental geography and experience Istanbul through this selective map. This study reveals that architecture faculty students in Istanbul exhibit limited, selective, and encapsulated urban experiences. This situation is the result of structural urban conditions rather than individual preferences. Economic constraints, rising living costs, travel times, and perceptions of safety limit students' ability to experience the city. There is a clear gap between the opportunities the city offers and actual access to these opportunities. From a planning perspective, these findings offer important conclusions. These conclusions can be listed as increasing student-centered public spaces, supporting affordable and accessible cultural venues, and developing transportation policies that facilitate student mobility. Although university students constitute a dynamic and productive population group in the city, they are often invisible in planning processes. This thesis contributes to the urban planning literature by offering a critical perspective centered on student experiences. As a result, architecture students in Istanbul experience the city not through its full potential diversity, but within a limited and repetitive everyday framework. The encapsulated student geography they construct reflects how the urban structure fails to adequately respond to the needs of the young population. In this sense, the thesis argues that the urban experience of architecture students is shaped less by individual preferences and more by structural urban conditions, revealing a clear gap between the potential offered by the metropolis and the lived daily realities of its young residents.