Güneş enerjisi alanında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliği
Effenciency of occupational health and safety applications in solar energy
- Tez No: 742204
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Her sektörde öneminin ve yerinin ayrıntılı bir şekilde geliştirilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği, enerji sektöründe de bu ihtiyacı barındırmaktadır. Gelişen ve değişen endüstri koşullarına ilk uyum sağlayan olmak durumunda olan iş güvenliği prosesleri, kültürün oluşması ile sağlam temeller atabilmektedir. Elektrik enerjisi elde etme çeşitlerinden olan güneş enerjisi sistemlerinde iş güvenliğinin etkin olabilmesi, işin ayrılmaz bir parçası haline gelebilmesi, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi için spesifik bir yasal düzenleme günümüzde bulunmamaktadır. İşyerleri için belli standartlar istenmekte olup bu belirsiz durum işverenleri ve iş görenleri zor duruma sokabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla başvurulan yollardan biri olan ve giderek önemi artan güneş enerjisi sistemleri, kullanım aşamasında tüketicileri ve iş güvenliği profesyonellerini kabul edilebilir ve ekarte olabilecek sorunlarla karşılaştırmaktadır. Üretim aşamasında ise kullanılan metot ve kimyasalların insana ve çevreye verdiği zararlar, panellerin enerji ihtiyacını masum bir şekilde karşılaması sonucu kanıksanmaktadır. Yine aynı sorun ömürlerini tamamlamış ya da verimsel olarak bekleneni karşılamayan paneller için de görülmektedir. Üretim aşamasında ve çeşitli sebeplerden ötürü ıskartaya ayrılma ya da söküm sonrası, İş Sağlığı ve Güvenliği bakımından kaygı verici durumlar saptanmıştır. Yeterli sayıda geri dönüşüm tesisinin bulunmaması sonucu panellerin istiflenmesi ve depolanması gerekli özeni görememektedir. Bu özensizlik ve yasal zorunluluğun olmaması hem iş güvenliği profesyonellerini hem de doğa dostu insanları endişelendirmektedir. Bu çalışmada, güneş panellerinin proje kısmından, yıllar sonra sökülmeleri de dahil olmak üzere mevcut İş Sağlığı ve Güvenliği önlemleri incelenmiş ve olması gereken insan ve doğa merkezli çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety, the importance and position of which should be developed in detail in each sector, includes this need in the energy sector. Occupational safety processes, which must first adapt to the devolving and changing conditions of the industry, can lay a solid foundation for the formation of culture. In solar energy systems, which is one of the types of electricity generation. There are no specific legal regulations that are effective in occupational safety and are an integral part of work and prevent work accidents and occupational diseases, and there are special conditions and standards, and the need and search for a job can put workers in difficult situations. Solar energy systems are one of the ways used to supply electricity in the world and in our country, and its importance is increasing, and consumers and occupational safety experts compare the problems that are acceptable and rejectable In the production phase, the damage caused by the methods and chemicals used to people and the environment is taken for granted, because the panels safely supply their energy needs. Again, the same problem is seen for panels that have expired or do not meet performance expectations. At the production stage and after scrapping or dismantling for various reasons, worrying conditions in terms of occupational safety and health have been identified. As a result of not having enough facilities for recycling, stacking and storage of panels can not receive the necessary care. This carelessness and lack of legal commitment worries both occupational safety professionals and nature lovers. In this study, occupational health recommendations such as dismantling solar panels after years of the project are presented and safety measures are examined and the human-centered and nature-oriented solution is examined.