اثر الشخصية الرئيسية في عناصر السرد الروائيرواية رائحة التفاصيل لسليمان الصدي نموذجا
Süleyman es-Saddî'nin 'Raihatu't-tefâsîl' adlı romanındaki ana karakterin edebi tahlili
  1. Tez No: 742206
  2. Yazar: ASHRAF SHAMIL SULTAN SHALLAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Roman gerek Arapçada gerekse başka dillerde en popüler ve en belirgin anlatım sanatlarından biridir. Romanın önemi, yapısının kolayca şekillendirilebilir esnek bir hikâye türü olmasından gelmektedir. Romanın önemini gösteren ve tabiatında var olan birkaç merkezî yön vardır. Bu yönlerden en önemlisi, karakter ve özellikle ana karakter yönüdür. Çalışmamızda ele aldığımız romanın ana karakteri; siyasî, sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra diğer karakterlerin ve romanda geçen çeşitli mekânların da kendisiyle birlikte şekillendiği Azzam el-Abdullah'tır. Ana karakterin bulunduğu çevresel çeşitlilikte böyledir. Bundan dolayı çalışmaya, belki romancı Süleyman es-Saddî'yi de bir ölçüde yansıtan, romanın her ayrıntısına yön veren ana karakteri ele alarak başlayacağız. Araştırmayı üç ana bölüm üzerine inşa ettik. Öncesinde ise dört başlıkta ele aldığımız bir giriş bölümü kaleme aldık. Girişteki bu başlıklardan birincisinde ana karakter ve onun anlatım unsurlarına etkisine, ikincinde ana karakter ve karakterin yazarın biyografisiyle ilişkisine, üçüncüsünde bir romancı olarak Süleyman es-Saddî'ye dördüncüsünde ise ana karakter ve karakterin hikâyesine değindik. Birinci bölümde ana karakter ve ikincil karakterleri işledik. Bu bölümü, Süleyman es-Suddînin biyografisi, ana karakter ve ailedeki karakterler, ana karakter ve siyasî karakterler, ana karakter ve sosyal karakterler olmak üzere dört alt başlıkta ele aldık. İkinci ana bölümde ana karakter ve bulunduğu yerlerden bahsettik. Bu başlığı da ana karakter ve ulusal mekânlar, ana karakter ve yabancı mekânlar, ana karakter ve süreli bulunduğu mekânlar olmak üzere üç başlıkta değerlendirdik. Üçüncü ana bölümde ise ana karakter ve anlatım unsurlarını ele aldık. Yine bu bölümü de üç başlıkta tafsilatlandırdık. Bunlar, ana karakter ve diyalog, ana karakter ve zaman ile ana karakter ve olaydır. Ulaştığımız neticeleri sonuç kısmında zikrederek çalışmamızı bitirdikdaha sonra doldurulacak
Özet (Çeviri)
The novel is considered one of the most popular narrative arts and the most visible on the Arab and non-Arab scene, and its importance comes from being an anecdotally, elastic, rubber, and continually. There are several themes that show the importance of this prominence that stem from the core of the novel that we will work on in our future work with the help of God Almighty. It includes identifying the most important aspects of the novel. This aspect is that of the main character and especially the main character, Azzam AlAbdullah, who leads the work, moves with him and affects other personalities and various places as well as political, social and cultural influences as well as the great environmental diversity in the movements of the character. And from here, I figure, the work starts with the personality that drives all the details, Which may to some extent include the novelist Suleiman AlSaddy. As for the second chapter, it dealt with the main character and the place, and there were also divisions, the first: the main character and the national place, the second: the main character and the place of alienation, and the third included the main character and temporary places. The third chapter is between the main character and the elements of the narration, and it is based on three sections: the first: the main character and the dialogue, the second dealt with the main character and time, and the third: the main character and the event, and the thesis was concluded with results that dealt with the most prominent findings of the study.daha sonra doldurulacak