Akdeniz havzasında coğrafyasında turizmin sivil havacılık faaliyetlerine etkisi: Antalya örneği
The effect of tourism on civil aviation activities in the geography of the Mediterranean basin: The case of Antalya
  1. Tez No: 742234
  2. Yazar: IŞIL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sivil Havacılık, Turizm, Geography, Civil Aviation, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akdeniz havzası coğrafyası; tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, zengin doğal ve kültürel mirası ile Avrupa, Asya ve Afrika'nın buluşma noktasıdır. Coğrafi konum itibariyle bu kadar özel bir yerde bulunan Akdeniz havzası, turizm faaliyetlerinin de odak noktasındadır. Dünyanın her ülkesinden turistler buraya seyahat etmek amacıyla yılın her mevsiminde gelmektedir. Dolayısıyla saha büyük bir seyahat hareketliliğinin merkezi konumundadır. Turizm ve seyahat sektöründe ulaşımın payı oldukça büyüktür. Yer değiştiren insanlar günümüz şartlarının da etkisiyle her geçen gün gelişme kaydeden sivil havacılık sektörünü oldukça fazla tercih etmektedir. Akdeniz havzasının bulunduğu coğrafyada turizm faaliyetlerin yoğunluğu sebebiyle sivil havacılık sektörü devamlı surette hizmet vermektedir. Akdeniz havzası coğrafyasının içinde bulunan Antalya ili dünya turizmine büyük katkılar sunmaktadır. Hem coğrafi güzellikleri hem de konaklama kalitesi olarak her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Antalya'ya ulaşım; karayolu, deniz yolu ve hava yolu ile olmaktadır. Uzak yerlerden gelen turistler daha rahat ve hızlı olması nedeniyle hava yolunu seçmektedir. Hava yolunu tercih eden turistler sivil havacılık sektöründen yararlanarak gezilerini tamamlarlar. Bu çalışmanın amacı; Akdeniz havzasındaki sivil havacılık bağlamında var olan durumun tespit etmeyi, Akdeniz havzası örneğinde ve Antalya özelinde sivil havacılık hareketlerinin nasıl olduğunu ortaya çıkarmayı, sivil havacılık hareketleri ile Antalya'daki turizm hareketliliği arasında bir ilişki ya da etkileşim olup olmadığını incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde turizm kavramı üzerinde durularak turizmin önemi, bileşenleri, Dünya ve Türkiye turizminde gözlenen değişiklikler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve içeriği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Akdeniz Havzasının özellikleri, sivil havacılık kavramı ve Akdeniz Havzası coğrafyasında turizmin sivil havacılığa Antalya açısından etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The geography of the Mediterranean basin; with its long history, rich natural and cultural heritage, is the meeting point of the Mediterranean, Europe, Asia and Africa. It is frequently mentioned in the field of tourism which is in such a beautiful place due to its location. The share of transportation in the tourism and travel sector is quite large. Moving people prefer the civil aviation sector, which is developing day by day with the effect of today's conditions. Due to the intensity of tourism activities in the geography where the Mediterranean basin is located, the civil aviation sector provides continuous service. The province of Antalya, located in Mediterranean basin geography, makes great contributions to world tourism. Transportation to Antalya, which is flooded by visitors every year in terms of both its geographical beauties and accommodation quality; is made by road, sea and air. Tourists from distant places choose the air route because it is more comfortable and faster. Tourists who prefer air travel complete their trips by making use of the civil aviation sector. The aim of this study is to determine the current situation in the context of civil aviation in the Mediterranean basin, to reveal how civil aviation movements are in the example of the Mediterranean basin and in Antalya, and to examine whether there is a relationship or interaction between civil aviation movements and tourism mobility in Antalya. In the first part of the study, the importance of tourism, its components, and the changes observed in the world and Turkey tourism were conveyed by emphasizing the concept of tourism. In the second part of the study, the aim, method and content of the study are emphasized. In the third part of the study, the characteristics of the Mediterranean Basin, the concept of civil aviation and the effect of tourism on civil aviation in the Mediterranean Basin geography in terms of Antalya are explained.