İnme geçiren bireylerde hastalığı kabul, sağlık algısı ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of acceptance of illness, perception of HEALTH and hopelessness levels in individuals WHO had stroke
  1. Tez No: 742233
  2. Yazar: SENA NUR YAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma inme geçiren bireylerde hastalığı kabullenme, sağlık algısı ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik özellikte olan araştırma, 15 Eylül 2021-15 Şubat 2022 tarihleri arasında, Sivas Numune Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 170 inme geçiren birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Modifiye Barthel İndeksi, Hastalığı Kabul Ölçeği, Sağlık Algısı Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences Version 22) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada inme geçiren bireylerin hastalığı kabullenme (25.48±9.50) ve sağlık algılarının (44.41±8.08) orta, umutsuzluk düzeylerinin (7.81±5.41) ise hafif düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the relationship between acceptance of illness, perception of health and hopelessness level in individuals who had stroke. This descriptive and analytical study was conducted between September 15, 2021 and February 15, 2022, with 170 individuals who had stroke and met the inclusion criteria and applied to the Sivas Numune Hospital Neurology Polyclinic. Study data were collected using Descriptive Information Form, Modified Barthel Index, Acceptance of Illness, Perception of Health and Beck Hopelessness Scale. The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences Version 22) package program. In the study, it was determined that individuals who had stroke had a moderate level of acceptance of the illness (25.48±9.50) and perception of health (44.41±8.08), and a mild level of hopelessness (7.81±5.41).