Vergilendirmede öngörülebilirlik ilkesi
The principle of predictability in taxation
- Tez No: 742235
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Devlet kurumunun varoluşundan beri yönetilenler ile egemen güç arasında süregelen mücadele, bugün hukuk vasıtasıyla dengelenmekte; içselleştirdiğimiz temel hak ve özgürlükler, devletin müdahalesine karşı hukuk devleti telakkisiyle korunmaya çalışılmaktadır. Birey-devlet ilişkinde devletin en büyük kozu ise şüphesiz vergilendirme yetkisidir. Bu yetkinin kullanımında bireyin beklenmedik neticelerle karşılaşmaması ve davranışlarının sonuçlarını öngörebilmesi amacına yönelik normatif anlam taşıyan öngörülebilirlik ilkesi karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, birey üzerinde etkili bir baskı aracı olan vergilendirme yetkisinin, hukuki güvenliği merkeze alan bir yaklaşımla hukuki öngörülebilirlik bağlamında değerlendirmesi yapılmıştır. Vergilendirmenin tabi olduğu ilkelerden yola çıkılarak öngörülebilirliğin tesisine hizmet eden ilke ve esaslar incelenmiş; kanunlaştırma, uygulama ve yargılama aşamalarında görünümü ve alınması gereken tedbirler ortaya konduktan sonra yüksek mahkeme kararlarında konunun ele alınış biçimi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ongoing struggle between the governed and the sovereign since the emergence of the state is balanced by law today; fundamental rights and freedoms that we have internalized are tried to be protected against the intervention of the state within the concept of the rule of law. Undoubtedly, the biggest trump card of the state in the individual-state relationship is the tax-raising power. In the exercise of this power, we encounter the principle of predictability, which has a normative meaning for the purpose of preventing the individual from encountering unexpected consequences and being able to predict the consequences of his/her behavior. In this study, the power of taxation, which is an effective pressure tool on the individual, has been evaluated in the context of legal predictability with an approach that focuses on legal certainty. The principles and essence that serve to establish predictably are examined based on the fundamentals of which taxation is subject. Furthermore, after establishing appearance of such principles and the measures to be taken in the stages of enactment, implementation and trial, the way in which the issue was handled in the precedents of the high court was examined.