Ekonomik büyüme ve göçmen dövizleri: Orta Asya ülkeleri analizleri
Economic growth and immigrant exchange: Analysis of Central Asian countries
  1. Tez No: 742237
  2. Yazar: GULSHİRİN DAVYDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada temel amacı, yabancı yardım ve doğrudan yabancı yatırım gibi diğer dış sermaye kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, Sovyet sonrası devletler arasında işçi dövizlerinin ekonomik büyüme ve yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu yazıda, seçilmiş beş eski Sovyet sonrası cumhuriyette ekonomik büyüme ve yoksulluk tahminleri üzerine bir panel veri seti kullanılmıştır. Çalışma beş Orta Asya ülkesini kapsamaktadır: Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan. Orta Aya ülkelerinin 2000 ve 2018 dönemindeki panel verileri kullanılarak, işçi dövizlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini analiz edilmektedir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler kullanılarak sabit ve tesadüfi etkilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this article is to evaluate the impact of remittances on economic growth and poverty reduction among post-Soviet states when compared to other sources of foreign capital such as foreign aid and foreign direct investment. This paper uses a panel dataset on forecasts of economic growth and poverty in five selected post-Soviet republics. The study covers five Central Asian countries: Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan. The effects of remittances on economic growth are analyzed by using panel data of Central Aya countries for the period 2000 and 2018. Fixed and random effects are included by using dependent and independent variables.