Türkiye'de bir Soğuk Savaş enstrümanı olarak antikomünizm ve Dr. Fethi Tevetoğlu üzerine bir inceleme
A study on anticommunism as a cold war instrument in Turkey and Dr Fethi Tevetoglu
  1. Tez No: 742262
  2. Yazar: ŞAZİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB arasında yaşanan çatışma çerçevesinde ortaya çıkan antikomünizm politikasına odaklanmıştır. Bu bağlamda, Sovyetler Birliği'nden yayılması muhtemel komünizm tehlikesine karşı önlem almak isteyen ABD'nin, Çevreleme Politikası'nı uygulamaya koymasıyla şiddetlenen antikomünizm politikalarının Türkiye'deki yansımaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Antikomünizm politikasının en önemli temsilcilerinden biri olarak karşımıza çıkan Dr. Fethi Tevetoğlu'nun söz konusu politika kapsamında yazdığı yazılar ve yayınladığı kitaplar incelenerek, komünizmle mücadelesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the anticommunism policy that emerged within the framework of the conflict between the USA and the USSR during the Cold War. In this context, the reflections of the anti-communist policies in Turkey, which were exacerbated by the implementation of the Containment Policy of the USA, that wanted to take precautions against the possible danger of communism spreading from the USSR, were examined in detail. The articles and the books published by Dr Fethi Tevetoğlu, who is one of the most significant representatives of the anti-communist policy, were examined and his struggle against communism was discussed.