İşkolikliğin mizaç ve karakter özellikleri ile ilişkisi
Relationship of workacholism with temperament and character traits
  1. Tez No: 742261
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan yaşamının temelindeki en önemli etkenler arasında iş hayatı gelir. Bu etken kişinin günlük yaşamını, sosyal yaşamını ve diğer yaşam alanlarını derinden etkiler. Kişinin iş hayatı etkeni, kişinin mizacına ve karakterine uygunluğu ile de diğer yaşam alanlarını etkileyebilir. Bugünlerde çokça konuşulan mizaç ve karakter kavramlarının, iş yaşamlarına olan etkisi araştırılmış ve araştırılmaya değerdir. Bu çalışmanın amacı, Cloninger'in tanımladığı kişiliğin iki temel bileşeni olan mizaç ve karakter ile işkoliklik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu inceleme Taris ve Bakker (2006) tarafından geliştirilen DUWAS (Dutch Work Addiction Scale) ölçeği ve TCI (Mizaç ve Karakter Envanteri) kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, örneklemdeki 100 çalışan bireyin işkoliklik alt boyutları ile mizaç ve karakter envanteri alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak örneklemin daha da genişletilerek Türkiye örnekleminde daha çok araştırma yapılması literatüre daha büyük katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Business life is one of the most important factors in the foundation of human life. This factor deeply affects the person's daily life, social life and other areas of life. The factor of a person's business life can also affect other areas of life with its suitability for the person's temperament and character. The effects of the concepts of temperament and character, which are widely spoken these days, on business life have been researched and are worth investigating. The aim of this study is to examine the relationship between temperament and character, which are the two main components of personality defined by Cloninger, and workaholism. This review was conducted using the DUWAS (Dutch Work Addiction Scale) scale developed by Taris and Bakker (2006) and TCI (Temperament and Character Inventory). As a result of the analysis, a significant relationship was found between the workaholism sub-dimensions of the 100 working individuals in the sample and the temperament and character inventory sub-dimensions. However, further expanding the sample and conducting more research in the Turkish sample will make a greater contribution to the literature.