Dar pedikül, yüksek seyreden vertebral arter ve kompleks deformitenin eşlik ettiği atlantoaksiyel instabilite olgularında hastaya özel aksis matkap kılavuzlarının doğruluğunun değerlendirilmesi; 3 fiksasyon metodunun karşılaştırılması
Accuracy of axis drill guides in the cases of atlantoaxial instabilities associated with high-riding vertebral arteries, narrow pedicles, and complex deformities: comparison of 3 fixation methods
  1. Tez No: 742268
  2. Yazar: AZAD MALIKOV
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET EREN SEÇEN, UZMAN ÖZGÜR ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Posterior atlantoaksiyel fiksasyon yöntemlerinin çok sayıda varyasyonu arasında,“Goel-Harms yöntemi ile C2 pedikül fiksasyonu”tercih edilen bir internal fiksasyon tekniği olarak kabul edilir. Bununla birlikte, C2 pedikül vidalarının kullanılması, özellikle yüksek seyreden vertebral arterleri olan hastalarda vertebral arterin yaralanma riskini önemli ölçüde artırır ve pars vidaları, yaygın olarak kullanılan başka bir alternatif vida yerleştirme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, yüksek seyreden vertebral arter, dar pedikül ve kompleks deformitelerin ilişkili olduğu yüksek riskli vakalarda“3 boyutlu baskılı navigasyon kılavuzu destekli pedikül fiksasyonu”ile“serbest el pedikül”ve/veya“pars vida fiksasyonun”doğruluğunu karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntemler: Hastanemizde 2019- 2022 tarihleri arasında C0-1-2 (dislokasyon, kırık, tümör vb.) patolojisi olan 30 olgunun BT tarama verileri vertebral arter yaralanması için risk faktörleri olan“kompleks servikal deformiteler”,“dar C2 pedikül”ve/veya“yüksek seyreden vertebral arter”varyasyonuna sahip hastalar retrospektif olarak incelendi. Açık kaynaklı yazılım ve ticari bir masaüstü 3 boyutlu yazıcı kullanarak, olgu başına üç set olmakla toplam 90 adet üst servikal model yazdırdık. C2 vida yerleştirme yöntemine göre bunları,“3 boyutlu yazıcıdan basılmış navigasyon şablonu destekli pedikül vida yerleştirme”,“serbest el pedikül vida yerleştirme”ve“serbest el pars vida yerleştirme”olarak 3 gruba (A, B, C) ayırdık. 180 adet vida yerleştirildikten sonra parçalar numaralandırıldı ve ince kesitli (06 mm) BT taraması için BT ünitesine gönderildi. Daha sonra aksiyel ve sagital planda postoperatif taramalarda ihlal oranları ölçüldü. Her grupta vida yerleştirme doğruluk oranı hesaplandı ve grup A, B ve C arasındaki farklar karşılaştırıldı. Bulgular: Sonuçlarımız, yüksek seyreden vertebral arter ve dar pediküllerin ilişkili olduğu olgularda navigasyon şablonu destekli ve serbest el pedikül vidaları arasında doğru yerleştirme oranının önemli ölçüde farklı olmadığını, ancak kompleks deformiteler ile ilişkili olgularda navigasyon şablonu destekli vida yerleştirme grubunda doğru yerleştirme oranının daha iyi olduğunu gösterdi. Doğruluk oranına bakıldığında pars vidalarının çok daha iyi olduğu bulundu ve bu nedenle normal anatomiye sahip olan hastalara göre yüksek risk altında olduğu düşünülen vakalar için pars vidalarının daha güvenilir bir seçenek olabileceği düşünülebilir. Sonuçlar: Çalışmamız, C2 navigasyonel kılavuz destekli pedikül vidalarının, yüksek seyreden vertebral arter, dar pedikül ve kompleks deformiteler gibi anormal anatomili bireylerde daha riskli olduğunu ve alternatif C2 pars vidalarının bu tür hastalar için güvenilir bir seçenek olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Among numerous variations of the posterior atlantoaxial fixation methods, C2 pedicle fixation with Goel–Harms' method is considered a preferred technique of internal fixation. However, the use of pedicle screws significantly enhances the risk of vertebral artery injury, especially in patients with high-riding vertebral arteries, and pars screws are another widely used, alternative screw placement. The aim of the present study was to compare the accuracy of“3 dimensional-printed navigation template-assisted pedicle”versus“free hand pedicle”and/or“pars screw fixation”in high-risk cases, where a high-riding vertebral artery or narrow pedicle and complex deformities were associated. Materials and methods: In our hospital, from 2019 to 2022, CT scanning data of 30 subjects with pathology on C0-1-2 (dislocation, fracture, tumor, etc.), who had risk factors for VA injury, that were complex cervical deformities, atlantoaxial instabilities with narrow C2 pedicle and/or HRVA variation were retrospectively reviewed. Using open source software and a commercial desktop 3dimensional printer we printed three sets of high cervical models per case. According to the method of C2 screw placement, we divided them into the 3D-printed navigation template-assisted screw placement group, the free hand pedicle screw placement group and the free hand pars screw placement group. After 180 screw fixations were completed, the parts were numbered and sent to a CT facility for the thin-slice CT scan. Then the breach rates on postoperative scans were measured. The rate of screw placement accuracy in each group was calculated, and the differences between groups A. B, and C were compared. Results: Our results stated that the accurate placement rate is not significantly different between navigation template-assisted and free-hand pedicle screws, where the HRVA and narrow pedicles were associated but were better in the navigational template group with complex deformities. As for accuracy, pars screws were found to be far better and they could be a reliable option for cases who are thought to be at higher risk than those with normal anatomy. Conclusions: The current study suggests that navigational template-assisted pedicle screws are risky for individuals with abnormal anatomies, such as those with a high-riding vertebral artery, a narrow pedicle, and complex abnormalities, and alternative C2 pars screws may be a reliable option for such individuals.