Kahramanmaraş'ta doğal olarak yetişen bazı Astragalus L. türlerinin fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of photochemical properties of some naturally growing Astragalus L. species in kahramanmaraş
  1. Tez No: 742269
  2. Yazar: SEVİM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇÖMLEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinin üç farklı lokasyonundan toplanan A. condensatus Ledeb., A. schizopterus Boiss., A. leporinus Boiss. var. hirsutus (Post) D.F. Chamb., A. densifolius Lam., A. plumosus Willd. var. plumosus, A. drusorum Boiss., A. akmanii Aytaç & H.Duman türlerinin metanol ve etanol çözücülerinden elde edilen ekstraktlarının, toplam fenol içerikleri, toplam flavonoid içerikleri, antioksidan aktiviteleri ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca ekstraktların sabit yağ içeriği GC-MS analizi ile incelenmiş ve sonuç olarak çalışılan tüm bitkilerin doymamış yağ asidi bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Bitki ekstralarının başlıca yağ asidi bileşenlerini palmitik asit, oleik asit, linoleik asit ve gama-linolenik asit oluşturmaktadır. Türlerin toplam fenolik madde değerlerinin 5.15-24.81 mg/g, toplam flavonoid miktarlarının 2.98-10.84 mg/g, FRAP değerinin 7.52-27.91 µg/g ve DPPH değerinin 1.61-5.85 mg/g arasında değiştiği belirlenmiştir. Bitkilerin antimikrobiyal etkinlikleri oyuk agar metodu ile 8 farklı mikroorganizma üzerinde test edilmiştir. Antimikrobiyal direncin, diğer türlere nazaran A. leporinus bitkisinde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Genellikle metanol ekstraktlarının etanole göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Antimikrobiyal etki gösteren bitki ekstraktlarının mikro tüp dilüsyon yöntemiyle MİK tayinleri yapılmış ve çözücülerden etanolün daha etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, In this thesis, 7 species belonging to the genus Astragalus (A. condensatus Ledeb., A. schizopterus Boiss., A. leporinus Boiss. var. hirsutus (Posta) D.F. Chamb., A. densifolius Lam., A. plumosus Willd. plumosus, A. drusorum Boiss., A. akmanii Aytaç & H.Duman) has been studied. The total phenol contents, total flavonoid contents, antioxidant activities and antimicrobial activities of the extracts obtained from methanol and ethanol solvents of the species were investigated. In addition, the fixed oil content of the extracts was examined by GC-MS analysis and as a result, it was determined that all studied plants were rich in unsaturated fatty acids. The main fatty acid components of plant extracts are palmitic acid, oleic acid, linoleic acid and gamma-linolenic acid. It was determined that the total phenolic content of the species ranged between 5.15-24.81 mg/g, the total flavonoid amount was 2.98-10.84 mg/g, the FRAP value ranged between 7.52-27.91 µg/g, and the DPPH value ranged between 1.61-5.85 mg/g. The antimicrobial activities of the plants were tested on 8 different microorganisms by the hollow agar method. Antimicrobial resistance was found to be higher in A.leporinus plant compared to other species. Generally, it was determined that methanol extracts were more effective than ethanol. MIC determinations of plant extracts with antimicrobial effect were made by micro tube dilution method and it was determined that ethanol, one of the solvents, was more effective.