Kurkumin ve Elajik Asit'in İnsan Periferal Lenfositlerinde Lusidin ile Uyarılmış DNA Hasarı Üzerine Etkisinin Comet Assay ile Belirlenmesi
Evaluation of Effect of Curcumin and Elagic Acid on Lucidin- Induced DNA Damage on Human Peripheral Lymphocytes by Comet Assay
- Tez No: 742285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ALTUN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lusidin, kökboya bitkisinden elde edilen ve boyarmadde olarak kullanılan antrokinon türevi bir metabolittir. Kurkimin ve elajik asit ise son yıllarda hızla popülaritesi artan polifenol grubu antioksidanlardandır. Bu çalışmada, insan periferal kan lenfositlerinde elajik asit ve kurkuminin olası lusidin genotoksisitesine karşı antigenotoksik etkileri tek hücre jel elektroforez test yöntemi olarak adlandırılan comet assay ile araştırılmıştır. Çalışmada negatif kontrol (%10 DMSO), pozitif kontrol (EMS; 1 mM), lusidin (LUC; 200 μM), elajik asit (EA; 50 ve 100 μM), kurkumin (CUR; 0,1 ve 1 μM), LUC+EA, LUC+CUR ve LUC+EA+CUR grupları kullanılmıştır. LUC, EA ve CUR ile ayrı ayrı ve kombine şekilde 24 saat muamele edilen hücreler alkali comet assay ile analiz edilmiştir. Floresan mikroskop altında hücreler sayılarak ortalama hasarlı hücre yüzdesi ve genetik hasar indeksi, kuyruk uzunluğu, kuyruk DNA yoğunluğu (%) ve kuyruk momenti bulunmuştur. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak negatif kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Genetik hasar indeksi, hasarlı hücre yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti parametreleri LUC grubunda kontrole göre önemli oranda artış göstermiştir. Bu değerlerin EA ve CUR'un tüm gruplarında kontrole göre düşükken LUC+EA, LUC+CUR ve LUC+EA+CUR kombinasyon gruplarında kontrole yaklaştığı gözlenmiştir. Sonuç olarak insan periferal kan lenfositlerinde LUC'un DNA hasarı oluşturarak toksik etki gösterdiği ve EA ve CUR'a ait kombinasyon uygulamalarının antigenotoksik etkiyle LUC toksisitesini azalttığı gözlemlenmiştir. Böylece EA ve CUR'un DNA koruyucu özelliğe sahip olduğu şekilde bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lucidin is an anthraquinone derivative metabolite obtained from the root dye plant and used as a dyestuff. Curcumin and ellagic acid are the polyphenol group antioxidants that have recently gained popularity. In this study, the antigenotoxic effects of ellagic acid and curcumin against possible genotoxicity of lucidin in human peripheral blood lymphocytes were investigated with the comet assay, which is called a single cell gel electrophoresis test method. In the study, negative control (10% DMSO), positive control (EMS; 1 mM), lucidine (LUC; 200 µM), ellagic acid (EA; 50 and 100 µM), curcumin (CUR; 0.1 and 1 µM), LUC +EA, LUC+CUR, and LUC+EA+CUR groups were used. Cells treated with LUC, EA, and CUR separately and in combination for 24 hours were analyzed by alkaline comet assay. The mean percentage of damaged cells, genetic damage index, tail length, tail DNA density (%), and tail moment were found by counting cells under a fluorescent microscope. The data were compared with the negative control group using the SPSS package program. Genetic damage index, percentage of damaged cells, tail length, and tail moment parameters increased significantly in the LUC group compared to the control. While these values were lower in all EA and CUR groups compared to the control, it was observed that they approached the control in the LUC+EA, LUC+CUR, and LUC+EA+CUR combination groups. As a result, it has been observed that LUC has a toxic effect by creating DNA damage in human peripheral blood lymphocytes, and combination applications of EA and CUR reduce LUC toxicity with an antigenotoxic effect. Thus, an evaluation was made that EA and CUR have DNA protective properties.