Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin yeme tutumları ile ortorektik eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of eating attitudes and orthorectic tendencies in faculty of sport sciences students
  1. Tez No: 742284
  2. Yazar: NİDA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİL DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı 2021-2022 yılında Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yeme tutumları ve ortorektik eğilimlerinin incelenmesidir. Bununla birlikte araştırma yeme tutumları ve ortorektik eğilimlerinin farklı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını da ortaya koyabilmeyi amaçlamaktadır. Betimleyici ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmada evren Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 196'sı erkek 143'ü kadın 339 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veriler sosyo-demografik özellikleri, Ortoreksiya-15 Ölçeği ve Yeme Tutum Testi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programına aktarılmıştır. Veriler incelenmiş ve demografik veriler ile Ki-Kare analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda demografik verilerden yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, spor dalı, okuduğu bölüm ve okuduğu sınıf değişkenleri ile yeme tutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Cinsiyet, beden kitle indeksi ve okuduğu sınıf değişkenleri ile ortorektik eğilimleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmakta iken yaş, spor dalı ve bölüm değişkeni arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre Ortoreksiya-15 Ölçeği ve Yeme Tutum Testi arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri üzerine yapılan bu çalışmada 18-22 yaş arası, kadın, BKİ'si zayıf ve obez kategorisinde olan, bireysel spor dalına sahip, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünü okuyan ve 1. sınıfta okuyan katılımcıların yeme tutumlarındaki bozulmanın daha yüksek olduğu; kadın katılımcıların, BKİ'si zayıf ve obez kategorisinde olan katılımcıların ve 3. ve 4. Sınıfta okuyan katılımcıların ortorektik eğilimlerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the eating attitudes and orthorexic tendencies of students studying at Balıkesir University Faculty of Sport Sciences in 2021-2022. In addition, the research aims to reveal whether eating attitudes and orthorexic tendencies differ according to different demographic characteristics. The population of the study, which was conducted using the descriptive and relational scanning model, consisted of the students of Balıkesir University Faculty of Sport Sciences. 339 students, 196 men and 143 women, participated in the study. In the study, data were collected using socio-demographic characteristics, Orthorexia-15 Scale and Eating Attitude Test. The obtained data were transferred to the SPSS 26.0 package program. Data were analyzed and Chi-square analysis was performed with demographic data. As a result of the analysis, there is a significant difference between demographic data such as age, gender, body mass index, sports branch, department and class variables and eating attitudes. While there was a significant difference between the variables of gender, body mass index and the grade he studied, and orthorexic tendencies, no statistically significant difference was found between the variables of age, sports branch and the department he studied. According to the results of the correlation analysis, it was determined that there was a weak and negative correlation between the Orthorexia-15 Scale and the Eating Attitude Test. In this study conducted on Balıkesir University Faculty of Sport Sciences students, it was found that the deterioration in eating attitudes of the participants, aged 18-22, female, underweight and obese, having individual sports, studying physical education and sports teaching department and studying in the first grade, was higher. is; It was concluded that female participants, participants with a BMI in the underweight and obese category, and those studying in the 3rd and 4th grades had higher orthorexic tendencies.