CO2 laser uygulaması ve kesme sırasındaki nüfuziyet hızının belirlenmesi
- Tez No: 7423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Y ÖZET' Bu. çalışmada çeşitli basmçlardaki oksijen ve argon: oksijen karışımlarında yumuşak çelik iş parçalarının COp laseriyle kesilmesi sırasındaki nüfuziyet hızının tahmin edilmesi ve ölçümü incelenmiştir.' Üç değişik ölçme metodu tanıtılmış t ir. Optik, termokupl ve tel metodları ile FOURİER ISI TRANSFERİ denklemi in celenmiş ve malzemenin içerisindeki sıcaklık dağılımı için FOURİER ANALİZİ yapılmış ve yarı-denge hali için çözüm elde edilmiştir. Sonuç olarak, kesme kalitesi için bulunan veri, nüfuz etme zamanı ile ile ilgili olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The present study examines the measurement and prediction of the penetration time during G0« laser cutting of mild steel workpieces at various pressures of oxygen and argon: oxygen mixtures. Three different measurement techniques are introduced namely optical, thermocouple and wire methods. The Fourier heat transfer equation is examined and a quasi- steady solution is obtained for the temperature distribution inside the material. The data available for the cutting quality is then related to the penetration time.