Kira sözleşmesinde kiralananın geri verilmesi
Return of the leased property in the lease contract
  1. Tez No: 742311
  2. Yazar: HİCRET DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kira sözleşmesi, kullanma ve yararlanma amacı güden sözleşmeler arasında uygulamada en çok karşılaşılan sözleşmelerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı kira sözleşmesine ilişkin uyuşmazlıklar ve hukuki görüşler her dönemde varlığını sürdürmüştür. Kira sözleşmesi açısından uyuşmazlıkların doğmasına sebep olan durumlardan birisi, kira ilişkisinin sona ermesiyle kira konusunun geri verilmesidir. Türk Borçlar Kanunu'nun 334 ve 335. maddelerinde kira sözleşmesinin bitimiyle kira konusunun geri verilmesine ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Uygulamada özellikle kiralananın teslim alındığı haliyle geri verilmesi konusu uyuşmazlıkların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kira sözleşmesine koyulan bazı kayıtların (örneğin kiralananın boyalı şekilde kiracıya verilmesi ve kira sözleşmesinin bitimiyle boyalı olarak tekrardan kiraya verene iadesi) akıbetinin tespiti gerekmektedir. Çalışmada, kira sözleşmesinde geri verme kavramı ayrıntılı bir şekilde incelenmekte; 818 Sayılı Borçlar Kanunu ile 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'ndaki düzenlemeler karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaktadır. Özellikle bu kapsamda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 334 ve 335. maddeleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeler yapılmaktadır. Bununla birlikte geri verme borcu açısından önem arz eden kiralananın geri verilmesinde tarafların borcu ve bu borca aykırılık durumları ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The lease contract is one of the most common contracts in practice among the contracts with the purpose of using and benefiting. For this reason, disputes and legal opinions regarding the lease contract have continued to exist in every period. One of the situations that cause disputes to arise in terms of the lease agreement is the return of the subject of the lease upon the termination of the rental relationship. Articles 334 and 335 of the Turkish Code of Obligations contain regulations regarding the return of the lease upon the expiry of the lease agreement. In practice, especially the return of the leased property as it was received constitutes an important part of the disputes. It is necessary to determine the fate of some records in the lease agreement (for example, the leased item is given to the lessee in a painted form and returned to the lessor as painted at the end of the lease agreement). In the study, the concept of giving back in the lease contract is examined in detail; The regulations in the Code of Obligations No. 818 and the Turkish Code of Obligations No. 6098 are discussed in a comparative way. In this context, evaluations are made by taking into account the articles 334 and 335 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. In addition to this, the debt of the parties in the return of the leased property, which is important in terms of the return debt, and the situations of violation of this debt are examined in detail.