Kira sözleşmesinde kiralananın geri verilmesi borcu
The tenant's obligation to return of the leased under the lease agreement
- Tez No: 777057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN AYDINCIK MİDYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kira sözleşmesinin kullanım hakkının devri amacı güden sözleşme niteliği taşıması dolayısıyla kiralananın sözleşmenin başlangıcında kiraya veren tarafından kiracıya teslimi gerekmektedir. Sözleşmenin sona ermesiyle beraber ise kiracının kiralananı geri verme borcu doğar. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 334. maddesinde düzenlenmiş olan kira sözleşmesinde kiralananın geri verilmesi borcu bu sebeple kiracının kira sözleşmesinin sona ermesiyle muaccel hale gelen en önemli borçlarından birisidir. Çalışmamızda genel hükümler kapsamında kiralananın geri verilmesi borcu incelenmiş, niteliğine uygun düştüğü ölçüde konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde tahliye kavramı ile bağdaşan hususlar da açıklanmıştır. Bu kapsamda öncelikle geri verme borcunun genel şartları ve geri verme borcunun kapsamı incelenmiştir. İkinci bölümde geri verme borcu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde özellikle geri verme borcu ile bağlantılı olan kiralanandan yenilik ve değişiklik yapılması konusu açıklanmıştır. Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümde ise kiracının geri verme borcuna aykırı davranması halinde hukuki sorumluluğu ve kiraya verenin hakları ele alınmış, borca aykırılık halinde kiraya verenin talep hakkının içeriği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the main purpose of lease agreement is transferring the right of usage to the tenant, the leased property must be delivered to the tenant by the landlord at the beginning of the agreement. With the termination of the agreement, the tenant's obligation to return the leased property arises. The debt to return the leased property in the lease contract, which is regulated in art. 334 of the TCO, is therefore one of the most important debts due to the termination of the lease agreement. In our study, it is aimed to explain the tenant's debt to return the leased property in general terms of TCO and herein, the issues that related to the terms of evacuation in housing and roofed workplace lease agreements are tried to be explained together with general terms. In this context, first of all the general conditions of return of the leased debt and the scope of it have been examined. In the second chapter the return debt of the tenant has been examined detailedly. In this chapter especially the innovation and change in the leased which is related to return debt has been explained. In the third chapter, which is the last section of our study, the legal liability and the rights of the landlord in case the tenant acts contrary to the debt of return are discussed and the content of the landlord's right to demand has been tried to elucidated.