Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sona ermesi
Termination of housing and workplace rental agreement with reasons arising from the tenant
  1. Tez No: 699355
  2. Yazar: YAKUP ŞENOL KARASU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAVUZ TANAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanımını veya hem kullanımını hem de yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık karar verilen kira bedelini ödemeyi taahhüt ettiği bir sözleşme türüdür. Kira sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nda“Genel hükümler”,“Konut ve çatılı işyeri kiraları”,“Ürün kirası”olarak üç başlık altında incelenir. Bunlardan konut ve çatılı işyeri kiraları ve bu hususta yaşanan uyuşmazlıklar, uygulamada en çok karşımıza çıkan sözleşmeler arasındadır. Konut ve çatılı işyeri kiralarının konusunu bir konut veya çatılı işyeri oluşturmaktadır. Söz konusu sözleşmeler gerek kiracıdan kaynaklanan sebeplerle gerekse kiraya verenden kaynaklanan sebeplerle sona erebilir. Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracıya kanun tarafından sağlanan haklar, sözleşmenin kiraya veren tarafından feshedilmesini çoğu zaman oldukça zorlaştırır. Ancak kiracının sözleşmeye aykırı davranışları kanunda tüm kira sözleşmeleri açısından genel fesih sebeplerinden biri olarak kabul edilir. Bu çalışmada, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 346-352. maddelerinde yer verilen, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sona ermesi ele alınmıştır. Kiracıdan kaynaklanan sebepler, kiracının temerrüdü, kiracının özen ve saygı borcuna aykırılığı, kira sözleşmesinin kendisi için çekilmez hale gelmesi, kiracının iflası, kiracının ölümü, kiracının sözleşmeyi feshetmesi yani fesih hakkını kullanması, kiracının yazılı tahliye taahhüdü, kiracıya yapılan iki haklı ihtar sebebi ile tahliye ve kiracı ya da birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belediye sınırları içerisinde oturmaya elverişli bir konutunun olması nedeni ile tahliye olarak sıralanmaktadır. Sözleşmenin kiracıdan kaynaklanan nedenlerle sona ermesinin sonuçları ise kiralananın geri verilmesi, gözden geçirme, tazminat sorumluluğu ve tahliye davası olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
A lease agreement is a type of contract in which the lessor commits to use something or leave both the use and the use of something to the tenant, and the tenant undertakes to pay the agreed rental price in return. The lease contract is examined under three headings in the Turkish Code of Obligations:“General provisions”,“Housing and roofed workplace rents”,“Product rent”. Among these, housing and roofed workplace rents and disputes on this issue are the most common contracts in practice. A residence or roofed workplace is the subject of housing and roofed workplace rents. The contracts in question may be terminated due to reasons arising from both the tenant and the lessor. The rights provided to the tenant by law in housing and roofed workplace rents often make it very difficult to terminate the contract by the lessor. However, the tenant's violation of the contract is accepted as one of the general termination reasons in terms of all lease contracts. In this study, the termination of housing and roofed workplace lease agreements, which are included in articles 346 to 352 of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, due to reasons arising from the tenant is discussed. Reasons arising from the tenant, the tenant's default, the tenant's breach of the debt of care and respect, the tenant's being irresistible for himself, the tenant's bankruptcy, the tenant's death, the tenant's termination of the contract, the tenant's right to terminate the contract, the tenant's written eviction commitment, the tenant's eviction due to two justified warnings and The tenant or his spouse with whom he lives with has a suitable residence within the boundaries of the same district or municipality, and is listed as evacuation. The consequences of the termination of the contract due to reasons arising from the tenant can be listed as return of the leased, review, prohibition of rentals, liability for compensation and eviction.