İki farklı alüminyum alaşımının,tıg kaynak yöntemi kullanılarak,iki farklı elektrot teli ile kaynatılması ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
The analysis of welding two different aluminium alloys with two different electrode wires, by means of tıg welding method, and its mechanic features
- Tez No: 259925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde, dövme alüminyum alaşımları arasında AA5083 ve AA6013 alüminyum alaşımları, havacılık, gemi inşa sanayi ve otomotiv sanayilerinde geniş ölçüde kullanılmaktadırlar.Yapılan literatür taramalarında 5083 alaşımının korozyon dayanımı ve mukavemet gerektiren kullanımlarda, 6013 alaşımınınsa şekillendirme kabiliyeti ve kaynak kabiliyeti gerektiren kullanımlarda öne çıktığı tespit edilmiştir. Ayrıca 6013 alaşımının mukavemet özelliklerinin yaşlandırma ile yükseltilebildiği, 5083 alaşımınaysa ısıl işlem uygulanamadığı ancak soğuk şekillendirme ile sertleştirilebildiği bilinmektedir.Kaynak kabiliyeti, mukavemet özellikleri ve ısıl işleme uygunluk bakımından farklılık gösteren bu iki alaşıma iki farklı elektrot teli (AlSi12 ? AlSi5) kullanılarak TIG kaynak yöntemi ile kaynak uygulaması yapılmış ve 5083-AlSi12-5083, 5083-AlSi5-5083, 6013-AlSi12-6013, 6013-AlSi5-6013, 5083-AlSi12-6013, 5083-AlSi5-6013 olarak altı farklı numune parametresi elde edilmiştir. Numunelerin mikro sertlik taramaları, çekme, charpy ve üç nokta eğme deneyi sonuçları incelenerek karşılaştırılmıştır.Bunlara ek olarak 6013 alaşımının olduğu 6013-AlSi12-6013, 6013-AlSi5-6013, 5083-AlSi12-6013, 5083-AlSi5-6013 kaynak numunelerinin bir kısmı yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuş, sertlik taraması yapılmış, charpy ve üç nokta eğme deneyi sonuçları önceki sonuçlarla karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, AA5083 and AA6013 aluminum alloys among wrought aluminum alloys are widely used in aerospace, shipbuilding and automotive industries.As a result of literature search, it has been found that 5083 alloy comes to the fore in uses requiring resistance and corrosion endurance, whereas 6013 alloy comes to the fore in uses requiring shaping and welding abilities. Moreover, it is known that the endurance properties of 6013 alloy can be improved by means of ageing; in contrast 5083 alloy is not heat treatable and can be hardened by cold shaping.These two alloys, which differ from each other from the point of view of weldability, endurance properties and being convenient for heat treatment, are welded by TIG welding method with two different electrodes (AISi12 ? AISi5) and six different sample parameters have been obtained as 5083-AISi12-5083, 5083-AISi5-5083, 6013-AISi12-6013, 6013-AISi5-6013, 5083-AISi12-6013, 5083-AISi-6013. The micro-hardness scans of the samples have been compared by analyzing the results of tension, chapry and three point bending experiments.In addition to these, a part of welding samples 6013-AISi12-6013, 6013-AISi5-6013, 5083-AISi12-6013, 5083-AISi5-6013 which consist of 6013 alloy have been exposed to ageing heat treatment, hardness scanned and charpy and three point bending results have been analyzed by being compared to previous results.