TDK güncel Türkçe sözlükte Arapçadan Türkçeye geçmiş Arapça menşeli kelimelerin anlam mukayeseleri (M maddesi)
Meaning comparisons of original Arabic words past from Arabic to Turkish in the modern Turkish lexicon (M letter)
- Tez No: 742354
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 758
Özet
Bu çalışmada, TDK tarafından hazırlanan Türkçe Güncel Sözlük'ün 2011 tarihli baskısındaki“m”maddesindeki Arapçadan menşeli kelimeleri ele alınmaktadır. Aynı zamanda Edward William Lane tarafından İngilizce-Arapça olarak hazırlanan An Arabic- English Lexicon adlı eserin 1986 tarihli baskısından, Fîrûzâbâdî'nin Al-Ḳâmûs'l-Muḥît 2009 tarihli baskısından (Muayyen bir yere kadar ele alınmıştır) ve Mısırlı Ahmed Muhtar Ömer'in eseri Mu'cam al-Luġat al-'Arabiyyat al-Mu'âṣarat [= Çağdaş Arapçanın Büyük Sözlüğü] adlı eserin 2008'de ilk baskısından da yararlanılmaktadır. Bu çalışmada, İngilizceden Türkçeye ve Arapçadan Türkçeye metinler tercüme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of the study, is research about changing of meaning comparisons of original Arabic words past from Arabic to Turkish in the Turkish Lexicon (M letter). İn this study, we research about changing of meaning comparisons of original Arabic words in Turkish language. İn the work: e bordered with subject of the search, the aim, ingredients and the method. We gave explantions about the authors of lexicons and the importance of their lexicons. We found The Arabic words İn the Turkish Lexicon with“M”letter and we compared the meaning of this words between Türkçe Sözlük, An Arabic-English Lexicon and the other Arabic dictionaries (Al-Kâmûsu'l-Muhît, Al-Uḳyânûsu'l-Basît fî Tarcamati'l-Kâmûsi'l-Muhît, Mu'cam al-Luġat al-'Arabiyyat al-Mu'âṣarat).