Büyük ölçekli bir döküm tesisinde ergonomik risklerinreba, rula analizi ile tespit edilmesi ve robotlarla çalışmanın bu alandaki etkileri
Detecting ergonomic risks by reba, rula analysis in Alarge scale casting facility and the effects of working with robots in this AREA
  1. Tez No: 742389
  2. Yazar: GÜLŞAH KÜÇÜKSAVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Döküm sektörü ülkemizde çok tehlikeli alanlar arasında önde gelmektedir. Bu tehlikeli işyerlerinde iş kazalarını azaltmak için çeşitli yollara başvurulmaktadır. Robot kullanımının yaygınlaşması ise bu yeniliklerin en güncel örneklerinden biridir. Döküm sektöründe ise robot kullanımının hız kazandığı görülmektedir. Tehlikeli iş kollarında bulunan döküm sektöründe daha önce insanlar tarafından yürütülen çoğu iş artık endüstriyel ve collaboratif robotlar tarafından yürütülmektedir. Ergonomik açıdan robotların dökümhanelerde kullanılmasının pozitif etkisi ise zor çalışma koşullarında robotların insanlara yardımcı olmalarıdır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde yeni gelişmekte olan robot endüstrisinin iş sağlığı ve güvenliği alanına ne gibi katkıları olabileceğini gösterebilmektedir. Bu çalışmada döküm sektöründe var olan ergonomik riskler REBA ve RULA analizi ile irdelenmiştir. Belirlenen bölgelerde endüstriyel robotlu çalışma alanı, collaboratif çalışma alanı ve sadece insan gücü ile devam ettirilen çalışma biçimleri karşılaştırılıp bu alanlarda robot kullanımının ergonomik tehlike ve risklerdeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemi; yaklaşık bir yıl için 150,000 ton üretim kapasitesine sahip bir dökümhanede bulunan çalışanlardır. Bu tesiste yaklaşık olarak 5000 kişi çalışmaktadır. Bu araştırmada insanların çalışması için elverişli olmayan koşullarda robotların kullanımı incelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmektedir. Ayrıca risklerin tanımlaması yapıldığından dolayı araştırma, betimleyici araştırma tipine sahiptir. Bulgular kısmında 9 bölge ve 10 adet çalışan için REBA ve RULA analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak bu ortamlarda ergonomik risk seviyesinin genel olarak yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The metal casting industry is one of the most dangerous areas in our country. There are various methods used to reduce occupational accidents in these dangerous workplaces. However, as it is seen that the use of robots in the casting industry is gaining momentum. In the foundry industry, which is in dangerous business lines, most of the work used to be done by humans, but now industrial and collaborative robots do that for us. If we look ergonomic point of view, the positive effect of using robots in foundries is that robots help people in difficult working conditions. This study aims to show how the newly developing robot industry in our country can contribute to the field of occupational health and safety. In this study, the ergonomic risks in the casting industry were analyzed with REBA and RULA methods. Three fields have been examined in this study. The industrial robotic workspace, collabotated workspace, and workspaces that work only with human power were compared. In addition, the effects of robot use on ergonomic hazards and risks were examined in these areas. Within this study, the employees of a casting factory in the Marmara region were taken as an example. The sample of this research; are employees in a foundry with a production capacity of 150,000 tons for approximately one year. Generally, 5000 people work in this facility. In this study, the use of robots in conditions that are not suitable for human work has been examined. In this study, the quantitative research method is in use. In addition, since the risks are defined, the research is a descriptive research type. In the findings section, REBA and RULA analyzes were performed for 9 regions and 10 employees. As a result, the ergonomic risk level was generally high in these environments.